TCDD, AKP’nin arka bahçesi oldu

TCDD, AKP’nin arka bahçesi oldu

İBB’nin yerel seçimlerde AKP’den CHP’ye geçmesinin ardından işsiz kalan 13 belediye yöneticisi, TCDD’deki üst kadrolarda görevlendirildi. Kanuna aykırı şekilde yeni daire başkanlıkları oluşturulduğunu da anlatan CHP’li Çakırözer “AKP ortada kalan yöneticileri için TCDD’yi arka bahçesi yaptı” dedi.
AKP’nin seçimlerde İBB’yi kaybetmesinin ardından belediyedeki yöneticiler, TCDD üst kadrolarını doldurdu. TCDD’deki kadrolaşmayla da yetinilmeyerek siyasi atamalar için kurum tarihinde örneği olmayan yeni makamlar oluşturuldu. TCDD bünyesinde bazı isimlere yer açabilmek için Yönetim Kurulu Kararı ile Daire Başkanlıkları kuruldu.
CHP Milletvekili Utku Çakırözer AKP’li yöneticilerin TCDD ve bağlı kuruluşlarına üst düzey yönetici ve yönetici yardımcısı pozisyonunda atamalarının yapıldığını açıkladı.
İBB’nin AKP’den CHP’ye geçmesinin ardından yönetici pozisyonundaki 13 ismin TCDD’de ve bağlı kuruluşlarındaki farklı müdürlüklere yönetici olarak atandığını söyleyen Çakırözer bu isimleri şöyle açıkladı:
• TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun
• Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş, Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Abdullah Özcanlı
• Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Ayaz
• Modernizasyon Dairesi Başkanı Hasan Pezük
• Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Abdullah Önder Türkoğlu
• Bilgi Teknolojileri Daire Başkan Yardımcısı Şahabettin Çağlar
• Hukuk Müşaviri Ercan Atasever
• Bölge Müdürü Necmettin Acar
• TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar
• TÜRASAŞ Genel Müdür Yardımcısı İrfan İpşir
• TÜRASAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Enver Mamur
• TÜRASAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Murat Baştor
ARKA BAHÇE
Çakırözer AKP’nin, “Ortada kalan yöneticileri” için TCDD’yi ‘Arka bahçe’ yaptığını belirterek “Yetmedi şimdi bu kadrolara özel usulsüz daire başkanlıkları kuruluyor. Bu usulsüzlük, bu kanun bilmezlik, demiryollarını bilmeyen kişilerin eline kurum yönetimi vermek TCDD’ye zarar veriyor” dedi. TCDD’deki kadrolaşmanın yanı sıra kanuna aykırı daire başkanlıkları oluşturulduğunu da ifade eden Çakırözer “İşin ehli olmayan, kurum kültürüne yabancı, demiryollarını bilmeyen bu kişilerin eline kurum yönetimi vermek, demiryollarına geri dönüşü belki de mümkün olmayacak zararlar verdi ve vermeye devam edecek” diye konuştu.
PARALEL İBB’YE DÖNÜŞTÜ
Geçtiğimiz günlerde aynı konuya ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Avukay Mahmut Tanal da açıklama yaptı. CHP’li Tanal, “Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığı devralması sonrası AKP’yle özdeşleşen İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının TCDD’ye atanmasıyla, TCDD ve bağlı, ilgili kuruluşlar adeta ‘paralel İBB haline getirildi” ifadelerini kullandı. Liyakat kriterinin esas alınmaması sonucu TCDD’nin kazalarla, zararla, usulsüzlüklerle anıldığını belirten Tanal, 2021 yılının daha ilk gününde siyasi kadrolaşma ve liyakatsiz atamaların demiryollarında bir kez daha yüzünü gösterdiğini dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?