DEAŞ’lıları Paket Yapıp Teslim Edecekler…

DEAŞ’lıları Paket Yapıp Teslim Edecekler…

TC uyruklu DEAŞ’liler Türkiye’deki cezaevlerine getiriliyor Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı’nda ABD ile Türkiye’nin anlaşması üzerine YPG terör örgütünün elindeki Türkiye uyruklu DEAŞ’liler Şanlıurfa’ya getiriliyor. Yaklaşık 150 DEAŞ’li terörist cezaevlerine konulacak. Türk uyruklu olmayanlar ise Tel Abyad’daki cezaevlerinde SMO kontrolünde tutulacak.
 
Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyini terör örgütü PKK’dan temizlemek için 9 Ekim’de Barış Pınarı Harekâtı başlatılmıştı.
Harekâtın 9. gününde Amerika Birleşik Devletleri ile yapılan mutabakat çerçevesinde terör örgütü PKK işgal ettiği bölgelerden çekilmeye başladı.
 
Terör örgütü PKK’nın çekildiği alanlarda bulunan cezaevlerindeki tutuklu IŞİD mensuplarının ise Türkiye’ye getirileceği ve cezaevine konulacağı öğrenildi. İlk etapta Şanlıurfa’ya getirileceği öğrenilen yaklaşık 150 DEAŞ’li teröristin, Türkiye uyruklu olduğu belirtildi.
 
YABANCI UYRUKLULAR TEL ABYAD’DA KALACAK
 
Öte yandan yabancı uyruklu DEAŞ’lilerin ise Tel Abyad’daki Suriye Milli Ordu gözlem noktaları ile karargahlarına götürüldükleri öğrenildi.
 
OPERASYON NOKTALARINDA SON DURUM NE?
 
Barış Pınarı Harekâtı; yoğunluklu olarak, Akçakale’nin hemen karşısında bulunan Tel Abyad ile Ceylanpınar’ın hemen karşısında bulunan Resulayn ilçelerinde sürdürülüyor. Tel Abyad’da operasyonun 7’nci gününde hakimiyet sağlanmış ve TSK destekli SMO (Suriye Milli Ordusu) unsurları kentte kontrolü sağlamıştı.
 
RESULAYN’DAN SİLAH SESLERİ GELMEYE DEVAM EDİYOR
 
Ancak Resulayn’da kent merkezinde hakimiyet tamamen sağlanmış değil. Her ne kadar operasyonun 6’ncı gününde şehir merkezi ele geçirilse de teröristlerin kent içerisindeki tünellere sığınmaları ve kilise, cami gibi kutsal mekanları mesken tutup saldırılarına devam etmeleri sonucu çatışmalar yer yer sürüyor. Dün gece Resulayn’dan gelen yoğun çatışma sesleri günün ilk ışıklarına kadar sürdü. Bugün de Resulayn’dan silah sesleri gelmeye devam ediyor.
 
DUMANLAR YÜKSELİYOR
 
Resulayn’da teröristlerin yaktıkları lastikler gökyüzünü siyaha bürüdü.
 
SMO MENSUPLARI AKÇAKALE’YE GELDİ
 
SMO mensupları Akçale’ye geri dönerken görüntülendi. Öte yandan Reuters haber ajansı, ABD ve Türkiye arasında varılan anlaşmanın ardından Şanlıurfa’nın Akçale ilçesinden yeni fotoğraflar geçti. Ajansın paylaştığı karelerde Tel Abyad’dan dönen Suriye Milli Ordusu (SMO) mensupları Akçale’ye girerken görülüyor.
 
CEYLANPINAR’DA HAYAT NORMALE DÖNÜYOR
 
Öte yandan Ceylanpınar ilçesinde de hayat normale dönüyor. Harekat nedeniyle ilçeyi terk eden Ceylanpınarlılar evlerine dönmeye başladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?