Mustafa Turan Yazdı; Dijital Dönüşümün Çalışma Hayatımıza Etkileri

Mustafa Turan Yazdı; Dijital Dönüşümün Çalışma Hayatımıza Etkileri

Köşe Yazarımız Mustafa Turan, “Dijital dönüşüm, çalışma ve gündelik hayatımıza yenilikçi bir güç veriyor. Tüm endüstrileri etkileyen bu dönüşüm, pek çok tür ve büyüklükteki şirketleri mücadele etmeye zorluyor. Dijital öncülerin yenilikçi çözümlerini keşfedeceğimiz yeni bir dönem başlıyor. Peki dijital dönüşüm günlük çalışmamızı nasıl değiştirebilir? İşte çalışma hayatımızdaki 3 dijital dönüşüm trendi!

1. Yaşamsal Hizmetler
Yaşamsal hizmetler günlük hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Günlük işlerimizi gerçekleştiren ve bize yardımcı olan akıllı asistanlar giderek yaygınlaşıyor. Bu asistanlar ihtiyaçlarımıza uyum sağlayacak öğrenme yeteneğine sahipler. Seyahat düzenlemelerini koordine edebiliyor, karar verebiliyor, öneride bulunabiliyor veya günlük iş yükü yönetimini destekleyebiliyorlar. Bu yaşamsal hizmetlere koordinasyon, araştırma veya veri analizi gibi görevler atayarak her geçen gün ne kadar zaman kazanabileceğinizi hayal edin!

2. İletişimsel Teknoloji
Yeni teknolojiler, dünyanın her yerinden bireylerin birbirleriyle kolayca iletişim kurmalarını sağlıyor.  Dünyada çalışanların yüzde 79’u sanal ekiplerde çalışıyor. Makinelerin de hayatımıza girmesiyle birlikte, Nesnelerin İnterneti sayesinde makineler birbirleriyle ve ayrıca çalışanlarla iletişim kurabiliyor. Endüstri 4.0, tüm işletmeler için büyük potansiyel ve fırsatlar getiriyor.

3. Piyasa Sirkülasyonu
Tüm endüstrileri etkileyen dijital dönüşümle birlikte, şirketlerde inovasyon ve değişim için büyük bir talep var. Dijitalleşmeye yönelik yarış, artan maliyet baskıları, daha düşük değer zincirleri, net olmayan endüstri sınırları ve hatta yeni endüstriler tarafından da destekleniyor. Bu küresel rekabette, yalnızca en uyarlanabilir ve proaktif şirketlerin hayatta kalacağı öngörülüyor. İnovasyon adına yapılan iddialı yarış, yatırım yapılan para akışının artmasıyla birlikte takdir edilebilir. Avrupa’da Ar-Ge yatırımı, 2014 yılında GSYİH’nin yüzde 2.03’ü, 2002’de yaklaşık yüzde 0.8’i, 2020’de ise yüzde 3’ü kadar yapıldı. Bu, doğru zamanda doğru fikre sahip olmanın işletmeler için oyun değiştirici olabileceğini gösteriyor.

Dijital dönüşümün büyük etkisini şimdiden görebiliyoruz. Ancak gelecekte çalışma hayatımızı hayal bile edemeyeceğimiz şekilde değiştirmesi bekleniyor. Yenilikçi girişimlerin ve proaktif şirketlerin bu dijital dönüşümün itici güçleri ve kazananları olacağı yadsınamaz bir gerçek. Şimdi yeni başlayanlar için yenilikçi yaklaşımlarla yarışı kazanmanın tam zamanı! Peki siz bu dijital öncülerden biri olmak ister misiniz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?