ANKAMALL’DA YENİ YÖNETİMLE BİRLİKTE “ÇEVRECİ VE TEKNOLOJİK AVM” ADIMLARI HIZ KAZANIYOR

ANKAMALL’DA YENİ YÖNETİMLE BİRLİKTE “ÇEVRECİ VE TEKNOLOJİK AVM” ADIMLARI HIZ KAZANIYOR

2022 yılı başı itibariyle PROFAM tarafından yönetilmeye başlanan ANKAmall, sürdürülebilirlik kapsamında çevreye çok daha duyarlı teknolojilerle hayata geçirilen çevreci projelerine de hız veriyor.

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan, insan ve çevre odaklı yaklaşımı ile sektördeki yeniliklere de öncülük eden ANKAmall, yönetimini PROFAM’a teslim etmesiyle başlayan süreçte sürdürülebilirlik kapsamındaki projelerine de hız verdi.

PROFAM Yönetim tarafından yönetilmeye başlamasının ardından sektörün deneyimli isimlerinden Selin Anıl Oktay’ı AVM Müdürü olarak bünyesine katan ANKAmall’un basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda yeni dönem projeleri ve hedefleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Toplantıda, yeni yönetim ile birlikte kendisinin de AVM Müdürü olarak göreve başlamasından dolayı duyduğu heyecanı dile getirerek konuşmasına başlayan Selin Anıl Oktay, “Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olmasının yanında ilklerin alışveriş merkezi olarak yer etmiş ve her konuda öncü rol üstlenmiş bir alışveriş merkezinin yöneticisi olmanın verdiği sorumlulukla önümüzdeki dönemde de hep daha iyi hizmet verebilmek, çıtamızı daha da yukarılara çıkararak halkımıza, bölgemize, kentimize yarar sağlayacak işlere imza atmak öncelikli hedefimiz olacak” dedi.

“Yeni yönetimin gücüyle kente, bölgeye fayda; sürdürülebilirlik projeleri de üst seviyeye çıkacak”

İsmini Ankara’dan alan, Ankara’nın alışveriş ve yaşam merkezi olarak benimsenmiş ve sevgisini kazanmış ANKAmall’un sadece bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda eğitimin, sanatın, kültürün odağında bir alışveriş merkezi olarak Başkentin sosyal hayatında da önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Oktay, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Bugüne değin sadece Ankara’nın değil, Anadolu’nun gözbebeği olan ve buna layık olmak için sürekli hedef büyüten alışveriş merkezimiz, yeni yönetimin katacağı güçle önümüzdeki dönemde de yepyeni projeler ve sürprizlerle çıtayı daha da yukarıya çıkaracak; kentine, bölgesine fayda sağlamayı öncelemenin yanında daha sürdürülebilir bir dünya için çevreye çok daha duyarlı teknolojilerle yaptığı çalışmaları da üst seviyeye çıkaracak.”

Oktay, yaz tatilinin gelmesiyle birlikte sanatsal ve kültürel boyutu zengin aktivitelerin, festival ve konserlerin, çocuk etkinliklerinin ağırlıkta olduğu zengin içerikte bir programın Ankaralıları beklediğini de sözlerine ekledi.

“En Çevreci AVM” den enerji verimliliği, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik projeleri

ANKAmall’un Operasyon Müdürü Bilal Alaeddinoğlu da insana ve doğaya saygının, çevreye duyarlı yaklaşımın, yeşil alanlarla bütünleşmenin önemine vurgu yaparak enerji verimliliği, geri dönüşüm sürdürülebilirlik konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

ANKAmall’un geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından en çevreci AVM ödülüne layık görüldüğünü hatırlatan Alaeddinoğlu, yapılan çevre dostu uygulamalar hakkında şunları söyledi:

Sıfır atık lisansımızı alarak yemek alanlarımız başta olmak üzere tüm AVM’de kağıt, metal, plastik başta olmak üzere tüm atıklarımızı yerinde ayırarak geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz. Ayrıca 2016 yılından beri çalışan Trijenerasyon tesisimiz ile alışveriş merkezimizin elektrik ihtiyacını karşılarken, açığa çıkan ısı enerjisini ise binamızın ısıtma ve soğutma sisteminde kullanıyoruz. Yine bizim için en önemli çevreci projelerimizden biri de yağmur suyu depolama tesisimiz olup, depolanan yağmur suyunu başta peyzaj alanımızı sulamada kullanıyoruz. Ayrıca yine yağmur suyunu filtre ederek WC’lerde rezervuar suyu olarak değerlendiriyoruz. Böylece yaşamın en değerli ihtiyacı olan suya karşı üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz.”

Güneş Enerjisi Santrali

Alaeddinoğlu, üzerinde çalıştıkları en yeni projenin Güneş enerjisi santrali olduğunu; bu sayede AVM’nin tükettiği elektrik enerjisini doğa dostu yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş’ten elde ederek karbon ayak izini de düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?