Bulgaristan Seçimleri Mahkemeye Taşınıyor…

Bulgaristan Seçimleri Mahkemeye Taşınıyor…

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bulgaristan Seçimlerini ilgili detayları bugünkü köşesine taşıdı… Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Geçtiğimiz 4 Nisan Pazar günü komşu Bulgaristan’da parlamento seçimler vardı.

Seçimlerde kimi Türk adaylar da parlamentoya girdi. Türk azınlığı temsil eden partilerin parçalı ve dağınık bir görüntü verdiği son seçimde sınır dışındakiler için yeterli sandık kurulmaması yargıya taşınmış görünüyor.

Ülke dışındaki Bulgaristan vatandaşlarına yeterli sandık açılmadığı ve doğup büyüdükleri ve halen vatandaşı oldukları ülkeleri için oy vermelerinin engellemesinden rahatsızlık duyan soydaşların konuyu uluslararası yargıya taşıdıkları ve Bulgaristan’ı da Avrupa Birliği organlarına şikayet ettikleri anlaşılıyor.

Merkezi Bursa’da bulunan BGF, BALGÖÇ ve Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu yaptığı açıklamada, soydaşın uluslararası yargıda hak arayışlarını destekledi.

Gençoğlu, “Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş olan kardeşlerim buraya hür iradeleri ile gelmediler ve asimilasyonla göçe zorlanarak bulundukları topraklardan koparıldılar. Dolayısıyla, kardeşlerimizin gerek doğdukları gerekse yaşadıkları ülkelerde hiçbir şekilde hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın hür iradeleriyle seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Zira bu kardeşlerimiz dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mezalim ve zoraki göç ile karşı karşıya kalmışlardır” dedi.

Türkiye’de bu kapsamda 350 bin çifte vatandaşın oy kullanabileceği bilinirken, sadece 35 sandık kurulmasını da eleştiren Gençoğlu, “Yeteri kadar sandık açılmaması ve yaratılan ciddi geciktirmelerden dolayı bir çok soydaşımız hem kendisinin hem de çocuklarının geleceği için önemli olan bu seçimlerde oy kullanamamıştır. Kardeşlerimizin getirilen çeşitli kurallarla maalesef oy hakkı ihlal edilmiştir. Bu durumun düzeltilmesi ve hür iradeleriyle herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın, ileride yapılacak seçimlerde oy kullanabilmelerinin temini için başta BAL-GÖÇ olmak üzere, Federasyon ve Konfederasyon nezdinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyi Denetim ve İnsan Hakları Komitesi, Ulusal Azınlıkların Korunması Sekretaryası, Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu gibi uluslararası kuruluşlara da başvurular yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

Gençoğlu, Bulgaristan seçimlerinde Türkçe propagandanın da serbest olmasını istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?