“ÇİFTÇİNİN KANAYAN YARASI İLE ŞOV YAPILMAZ…”

“ÇİFTÇİNİN KANAYAN YARASI İLE ŞOV YAPILMAZ…”

“Karacabey de domates sezonunun sonuna gelindi. İyisiyle kötüsüyle diyebileceğimiz bir sezon yaşayamadık, çok zor ve kötü bir dönem yaşandı.” İYİ Parti Karacabey Belediye Meclis Üyesi Feridun Şeker gazetemize yapmış olduğu açıklamada; “Önce hastalık, ardından fiyat politikaları ve sonrasında siyasi manipülasyon. Çiftçi her zamanki gibi mağdur edildi,beklerken reklamları seyretti. Karacabey 12 fabrika 28.000,00 ton domates  işlem kapasitesine sahip iken sezonun en hızlı olduğu zamanda kimse müdahalede bulunmadı.” Dedi.

“Neden 40 Kuruşta Kaldık!”

Şeker; “Daha sonrasında AKP iktidarı siyasi amaçlı reklamını yaptı. 16 Ağustosta Sayın Vekil “Bu yıl hem rekolte yüksekliği hem de sözleşmeli ekim alanları dışına ekilen domates sebebiyle fiyatların 30 kuruşa kadar düşmesi üreticimizde bir mağduriyet oluşturmuştu. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve Türk Şeker Genel Müdürü Mücahit Alkan ile görüşerek, piyasayı regüle edecek şekilde salçalık domates alımını 50 kuruştan gerçekleştiriyoruz.” açıklamasını yaptı. Peki Ağustos sonuna kadar TAMEK neden günlük 300 ton üzeri domates alımı yapmadı. Ege fabrikalarının domates çekmesi ile fiyatlar Ağustos sonunda bir nebzede olsa yükseldi ve bunu fırsat bilen AKP siyasileri bu yükselişi kendileri yapmış gibi göstererek reklam yaptılar.Konu galiba yanlış anlaşılmış olacak ki bu yükseliş sadece  3-4 günle sınırlı kaldı. Fabrikalarda bugün domates alımında üreticiye yansıyan fiyat 40 Kuruş!”

“Çiftçi Kalkınmalı ki; Türkiye Ayağa Kalksın!”

Şeker; “Yani demem o ki günlük 28.000,00 ton domateste %5 %10 arasında domatesi Tamek fabrikasına alım yaptırarak, domates fiyatı arttırılabilir miydi? Bunun adı destek değil, bunun adı iyi niyet değil,bu kandırmaca bir siyasi reklamdır. Görüldüğü üzere çiftçi üzerinden şov yapmak ile dertlerine maalesef ki çare olunmuyor. Alkışlayanlar şov yapanlar işin iç yüzüne baksın, çiftçiyi bu duruma düşürmek kimsenin hakkı da değil, haddi de değil. Virüs vuruyor, hastalık vuruyor, birde AKP Politikaları vuruyor. Çiftçi kalkınmadan Türkiye kalkınmaz!” Dedi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Don`t copy text!