Bursa’da Zafer Bayramı coşkusu

Bursa’da Zafer Bayramı coşkusu

Partiler, sivil toplum kuruluşları, sendikalardan oluşan Bursa Zafer Platformu tarafından düzenlenen “Zafer Yürüyüşü” büyük coşkuya sahne oldu.

Bursa Şehreküstü Meydanı’nda toplanan ve ellerinde Atatürk posterleri ile Türk bayrakları taşıyan kalabalık Mudanya Belediye Bandosu’nun renk kattığı yürüyüşle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Antı’na ulaştı. Atatürk Caddesi boyunca izleyenlerin de sevgi gösterilerinde bulunduğu  kortejde CHP Genel Başkan Yardımcıları Orhan Sarıbal ve Lale Karabıyık ile Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Yüksel Özkan ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun yanı sıra PM Üyesi Gamze Pamuk Ateşli, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, CHP İl Gençlik ve Kadın Kolları üyeleri ve partililerin yanı sıra Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz , Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, Bursa Şube Başkanı Nedret Yayla, Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Eğitim-İş Sendikası, Atatürkçü Düşünce Derneği, Demokratik Sol Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi çelenklerinin sunulmasının ardından, platform adına hazırlanan ortak metni Uludağ Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkan Yardımcısı Buse Mızrak okudu.

Ortak metinde, yurdumuzu işgal eden düşmanların en son ve en büyük darbeyi yediği, vatanın kurtuluşunda bir mihenk taşı olarak tarihe geçen, büyük asker ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun müjdecisi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’nci yıldönümünde, Türk milletinin yaşadığı coşku dile getirilerek şöyle denildi:

“Dünya tarihinin en büyük ve önemli askeri başarılarından biri olan bu Büyük Zafer yalnız Türk Milleti için değil, bağımsızlıklarını kaybeden tüm milletlerin 20. yüzyıldaki mücadeleleri için de bir dönüm noktası oluşturmuştur. Emperyalizme bayrak açan bütün uluslar, bizim Büyük Zaferimizden ilham almışlardır. 30 Ağustos öyle büyük bir zaferdir ki!.. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’daki koşullar göz önüne getirildiğinde, adeta mucize kabilinden bir başarı elde edildiği şüphe götürmez… Bu mucizenin arkasında askeriyle, siviliyle, erkeğiyle, kadınıyla bu büyük milletin emeği vardır, kanı vardır, canı vardır, sarsılmaz vatan sevgisi vardır… Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece askeri dehası değil, milleti ordusuyla bütünleştirmeyi başaran sivil liderliği vardır.”

30 Ağustos’un millet açısından taşıdığı önemin de vurgulandığı açıklamada, “30 Ağustos demek, 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz’dan sadece 3 hafta sonra, vatanın neredeyse tamamının işgalden kurtarıldığı Büyük Zafer demektir. Bu ülkeye dayatılan Sevr anlaşmasının yırtılıp çöpe atıldığını ortaya koyan bir milli şahlanış demektir… Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun açılması demektir… Lozan Barış Antlaşması’nın önsözü demektir… Türkiye’nin bağımsızlık senedi demektir” ifadelerine de yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bursa Zafer Bayramı Platformu’nu oluşturan bileşenler olarak; Aziz Türk milletinin bu büyük bayramını kutluyor,
Zaferi ve Cumhuriyet’i bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, Ayrıca; içinde bulunduğumuz terör ortamında bedenlerini Türkiye Cumhuriyeti’ne siper eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anarak, gazilerimize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?