Özcan Kıvradım yazdı; BAŞA ÇIKABİLİRİM!

Özcan Kıvradım yazdı; BAŞA ÇIKABİLİRİM!

Günümüzde hayatımızı çok olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında ne geliyor sizce? Stres, acelecilik, çevremizdeki insanlara güvenememe, sevmeyi bilememek, gelecek kaygısı, işsizlik, ekonomik kriz, iletişimsizlik, gibi, gibi bir çok etken olduğunu saymaya başladığınızı duyar gibiyim. Bence stres ilk sırada yer alıyor. Gerek iş hayatımızda gerekse özel hayatımızda olsun , bizlerin stresini artıran dış etkenler hayatımızda bazen çok derin etkiler bırakabiliyor. Stres veya hayatımızı olumsuz yönde etkileyen faktörlerle bir süre sonra yaşadığımız sorunları doğru bir şekilde yönetemez hale gelebiliyoruz. Aslında hepsi birbiri ile bağlantılı. Bu da başta sosyal hayatımız olmak üzere , ilişkilerimizi ve iş hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye başlamaktadır.
Günümüzde bir çok insanın, hayatını stresli bir şekilde sürdürmeye çalıştığını görmekteyiz.Sabahleyin trafikte insanların birbirine hiç hoş olmayan sözler sarf ettiğini veya toplu taşıma araçlarında mutlaka her gün iki kişinin birbiriyle kavga ettiğine hepimiz şahit oluyoruzdur. Günümüzde kalabalık şehirlerde yaşayan insanların, her günü böyle stresli başlamaktadır. Bizler hayatımızı daha yaşanabilir , daha mutlu, sevgi dolu , daha başarılı olarak devam ettirebilmek için, stresimizle başa çıkabilmeli ve bu durumu doğru bir şekilde yönetebilmeyi öğrenmemiz gerekmektedir. Eğer zamanında fark etmezsek , bu süre giderek uzamaya başladıysa, işte o zaman daha çok kaygılanmaya başlıyoruz. Bu durum belki de bizim zamanla depresyona girmemize neden olabilir. Bu dönemlerde durumumuzun hemen farkına varmalı ve uzmanlardan destek almalıyız. Nasıl gözümüz ağrıdığı zaman bir göz doktoruna yada dişimiz ağrıdığı zaman bir diş hekimine gidiyorsak, stresli olduğumuzda da psikoloğa gitmemiz gerekiyor. Eğer stresimizi zamanında yönetemezsek, bu başta bizim kendi hayatımız olmak üzere, ailemizi ve çevremizdeki tüm tanıdıklarımızın da hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir
Bizler stresimizin neden olduğu sebepleri bilir, zamanında önlem alırsak ve hayatımıza uygulayabilirsek , o zaman daha mutlu, sevgi dolu gözlerinin içi gülen, heyecanlı, başarılı, yaşamayı seven, neşeli bireyler olarak hayatımıza devam edebiliriz. . Herkesin içinde küçük bir çocuk vardır bu çocukla her gün barışık olarak yaşamaya devam edebilmeyi başardığımız zaman, sanırım hayatımız daha kolay , güzel ve eğlenceli olacaktır.
Peki stres nedir tam olarak? Bazen içimizdeki, bazen de dışardaki çeşitli etkenlere karşı vücudumuzun verdiği bir tepkidir aslında. Üzerimizde hissettiğimiz baskı ve gerginlik durumudur. Stresin sağlığımıza zararı çoktur ama bazen de faydası da bulunmaktadır. Stresli olduğumuz zamanlarda, daha unutkan oluyoruz bir çoğumuz. Karar vermekte güçlük çekiyoruz, sosyal hayatımızda daha mutsuz , ciddi şekilde uykusuzluk çekiyoruz böyle zamanlarda. Dikkatimizin azalması, baş ağrısı, sürekli sinirli bir şekilde hayatımıza devam etmeye çalışmak. Her şeyi olumsuz düşünmek , nefes darlığı, çarpıntı, baş ve mide ağrılarının artması, bulantı, alınganlık, aşırı karamsarlık gibi hem fiziksel hem de ruhsal olarak hayatımızda çok büyük değişikliklere ve zorluklara sebep olmaktadır. Böyle durumlarda başta açık alanlarda kısa yürüyüşlere çıkmak , spor yapmak , müzik dinlemek, kitap okumak, sevdiğimiz bir arkadaşımızla sohbet etmek hepimize iyi gelecektir. Boş verin hayatı , gülün, sevin, sevilin, eğlenin .

Özcan Kıvradım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?