“YILDA YÜZ BİN ESNAF  KEPENK KAPATIYOR”

“YILDA YÜZ BİN ESNAF KEPENK KAPATIYOR”

Milliyetçi Sol Parti (MİLLİ SOL) Genel Başkanı Hüseyin Alpay halkın buruk bir bayram yaşadığını savunarak, “Ağır ekonomik şartlar altında yaşam mücadelesi veren yurttaşlarımız, adaletsiz gelir dağılımı ve temel insani gereksinimlerine ulaşmakta çektikleri sıkıntılar nedeniyle, büyük bir mağduriyet yaşıyorlar.” dedi. Yılda 100 bin esnafın işyerini kapattığını, iktidarın da bunu sadece izlediğini iddia eden Alpay, açıklamasında sert ifadeler kullandı.

Alpay yayımladığı yazılı açıklamada emekli ve esnaf odaklı bir toplumsal kriz yaşandığına dikkat çekerek son günlerde kapanan kepenk sayısının rekor seviyede olduğunu öne sürdü. Enflasyon, hayat pahalılığı, faiz ve kurda sert dalgalanmalar ve ekonomi politikalarındaki radikal değişikliklerin pek çok esnafın sicil terki almasına sebep olduğunu belirten Genel Başkan Alpay, şunları kaydetti:

“YILDA YÜZ BİN ESNAF KEPENK KAPATIYOR”

“Esnaf kepenk kapatıyor, Bağkur primini ödeyemiyor, personelinin maaşını ödeyemiyor, işletmesini yenileyemiyor, işini büyütemiyor, kredilere ulaşamıyor. TESK’in verilerine göre, 2023’ün ilk 8 ayında kapanan iş yeri sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış gösterirken, 2023’te her ay ortalama 8.950 esnafımız kepenk indirdi. Bu sayı bu yıl da aynı hızla artarak devam ediyor. Hükümet gerekli tedbirleri almazsa ülkede esnaf kalmayacak. Yılda yüz bin esnaf kepenk indiriyor ve bu sayı aileleri ile birlikte 500 bini geçiyor. İktidar da bu hazin tabloyu sadece izlemekle yetiniyor.”

“ÇARE; ESNAFIN TALEPLERİNE CEVAP, EMEKLİYE HAK ETTİĞİ ZAMDA”

Esnafın beklediği emeklilik reformunun ivedilikle gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Milliyetçi Sol Parti (MİLLİ SOL) Genel Başkanı Hüseyin Alpay, beklentilerin yerine gelmemesinin yeni umutsuzluklara yol açtığını söyledi. Alpay, “1999 öncesi Bağkur’luların SSK şartlarında emeklilikleri ve 7200 prim günü eşitliği ile tescil ve ihya konularındaki talepler başta olmak üzere, esnafın bütün isteklerine cevap verilmesi, emeklilerimize de hak ettikleri seyyanen maaş zammının gerçekleştirilmesi, bugünün tek çaresidir.” ifadelerini kullandı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?