PROF. DR. TİMUÇİN ORAL ile ENGİN GEÇTAN ve “İNSAN OLMAK” ÜZERİNE BİR “BEN OKURUM” BÖLÜMÜ YAYINDA!

PROF. DR. TİMUÇİN ORAL ile ENGİN GEÇTAN ve “İNSAN OLMAK” ÜZERİNE BİR “BEN OKURUM” BÖLÜMÜ YAYINDA!

Deniz Yüce Başarır, storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde, psikiyatrist konuğu Prof. Dr. Timuçin Oral ile birlikte Türkiye’de psikiyatri denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Engin Geçtan’ı ve onun yaklaşık 40 yıldır güncelliğini kaybetmeyen İnsan Olmak adlı kitabını konuşuyor. Başarır, “İnsan Olmak’ı okumak psikiyatr, psikolog olmayı gerektirmiyor, bu ülkede yaşayan herkesin başucunda yerini alabilecek bir kitap,” derken Oral da “Türk toplumunu ya da bugün yaşananları, olabildiği kadar yalın bir biçimde anlamak istiyorsak İnsan Olmak mutlaka okunmalı,” sözleriyle bu değerlendirmeyi destekliyor. “Bireyleşme”nin önemine ve toplumda ne kadar az olduğuna değinen Prof. Dr. Timuçin Oral, günümüz insanın hem kendisiyle hem de ilişkilerinde yaşadığı sorunları “Tam da birey olamadan yalnız kaldık metropolde, öyle olunca sürekli çözümler bulmaya çalışıyoruz,” sözleriyle özetliyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünün odağında, Türkiye’de psikiyatrinin en seçkin isimlerinden biri olarak kabul edilen, hem bu alandaki kitaplarıyla hem de romanlarıyla geniş bir okur kitlesine ulaşan Engin Geçtan ile onun yayımlandığı 1984 yılından bu yana birçok okura ulaşmış olan kitabı İnsan Olmak var. Konu İnsan Olmak, konuk da psikiyatrist olunca Deniz Yüce Başarır’ın, konuğu Prof. Dr. Timuçin Oral ile gerçekleştirdiği sohbet, ister istemez derin sulara doğru çekiliyor. İnsanlığımıza sahip çıkmak için bulunmaz bir fırsat sunan bölüme, her zamanki gibi Başarır’ın sesinden alıntılar eşlik ediyor.

İnsan Olmak, güncelliğini ve yalınlığını hiç yitirmedi”

Prof. Dr. Timuçin Oral, İnsan Olmak’ı yayımlandığı 1984 yılında, daha sonra ihtisas sırasında, doçentliğe hazırlanırken ve son olarak “Ben Okurum” için yeniden okuduğunu söylüyor ve ekliyor: “İlginç, kitap güncelliğini ve yalınlığını hiç yitirmedi.”

İnsan Olmak’ın her bölümünün ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Timuçin Oral, Engin Geçtan’ın özellikle üzerinde durduğu konuları “Hep vurguladığı şeylerden bir tanesi, geldiği gibi yaşamak ve bunun sonuçlarına katlanmak, onun sorumluluğunu almaktı,” sözleriyle anlatıyor ve ekliyor: “Bunu yapmadığınızda, ister istemez bir kenara çekilip, ne olup bittiğine bakmaya başlıyorsunuz, baktığınız zaman da zaten işin içinde olmadığınız için seyrediyorsunuz.”

Engin Geçtan’ın kurgu kitapları oyun hamuru gibi. Siz kendiniz şekil veriyorsunuz,” diyen Prof. Dr. Timuçin Oral, her bir okurun Geçtan’ın kitaplarıyla farklı bir ilişki kurduğunu anlatıyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?