Vatandaşın yürek sızlatan geçim isyanı: başka çarem var mı?

Vatandaşın yürek sızlatan geçim isyanı: başka çarem var mı?

Van’da ziyaretler gerçekleştiren İYİ Parti lideri Meral Akşener ile bir vatandaş arasında yürek sızlatan bir diyalog yaşandı. Geçim sıkıntısından dert yanan vatandaş, “Benim 9 tane çocuğum var, 2 bin 800 lira kazanıyorum, bu parayla nasıl idare edeyim? 5 maaş alan idare edemiyor, ben 2 bin 800 TL ile nasıl idare edeyim? Nasıl geçineceğim? Hırsızlık yapacağım, başka çarem var mı?” sözleriyle dert yandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Van Erciş’in ardından Çaldıran ilçesinde esnaf ziyaretlerine devam etti. Vatandaşların sıklıkla mültecilerden yana dert yanmaları dikkat çekti.

“MÜSLÜMANIZ, HERKESİ SEVİYORUZ AMA YETER…”

“Hepimizi terörist ilan ediyorlar” sözleriyle isyan eden esnaf, “Eğer biz teröristsek sizin şu an Çaldıran’da ne işiniz var… Terörist sıfatımız var mı? Terörün her türlüsüne de karşıyız. Biz kenetlenelim, kardeş olalım, birlik olalım. Şu an bizim en büyük sorunumuz mülteci. Afganlar dolu… İnanın burada ahırda doğum yapan bayanlar var. Biz Müslümanız, herkesi seviyoruz ama yeter” şeklinde konuştu.

“KENDİNİ BESLİYORSUN, YANDAŞLARINA VERİYORSUN, BEN NASIL GEÇİNECEĞİM?”

Bir vatandaş ise, Akşener’in, “Nasıl geçiniyorsunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi:

* Biz sadece ölmeden yaşıyoruz…Benim 9 tane çocuğum var, 2 bin 800 lira kazanıyorum, adam 100 bin TL’yi cebine koyuyor, ‘İdare et’ diyor. Ben 2 bin 800 TL ile nasıl idare edeyim? 5 maaş alan idare edemiyor, ben 2 bin 800 TL ile nasıl idare edeyim?

* Çocuğum yarın hırsızlık yaparsa, ‘Hırsızlık yaptı’ diyecek… Gırtlağa geldi… Sen 200 bin TL maaş alıyorsan, besliyorsan kendini, yandaşlarına veriyorsan, ben 2 bin 800 TL ile nasıl geçineceğim? Benim 9 tane çocuğum var… Nasıl geçineceğim; hırsızlık yapacağım… Hırsızlık yapacağım, başka çarem var mı?

* Ben çocuğumu askere gönderiyorum, Kürt’üm ya, ‘Ekmek yok sana…’ Niye yok? ‘Oy vermedin bana.’ ‘Sen oy verirsen ben senin yanındayım, oy vermezsen ben senin yanında değilim.’ Ben vermiyorum sana… Özgürlük benim hakkım değil mi?

“KİME İSTİYORSAN ONA OY VERİRSİN”

Akşener, esnafa, “Vermeyebilirsin. Seçmen velinimet. Hakkın. Canın kime istiyorsa ona oy verirsin. Böyle bir şey olur mu ya” sözleriyle karşılık verdi.

“BANA İŞ VERİN BORCUMU ÖDEYEYİM”

Göçmenlerden de dert yanan esnaf, sözlerine şöyle devam etti:

* 5 milyon Suriyeliyi getirmişsin, Afganistanlıyı getirmişsin… İran’dan Türkiye’ye göç ediyorlar. Fakir fukara olarak ben de burada duruyorum. Ne olacak benim halim? Benim 5 bin TL kredi borcum var, ödeyemiyorum. Pandemi dolayısıyla bizi kandırdılar, 5 bin TL kredi verdiler. Ondan sonra, ‘Öde.’ Ödeyemiyorum. İş ver bana, ödeyeyim.

“ÇOK ÖFKELİYİZ AMA DERDİMİZİ ANLATAMIYORUZ”

* Ben Türk vatandaşıyım, sen öbür tarafı getiriyorsun, besliyorsun da beni niye beslemiyorsun? Askerliğimi yapıyorum, elektrik faturamı ödüyorum, su parası veriyorum… Biz çok öfkeliyiz. Bizim içimizde bomba var ama biz derdimizi anlatamıyoruz. Anlattığın zaman boğazını sıkıp seni asıyorlar…

“HAYVANLARIMIZI SATACAK DURUMA GELDİK”

İşlerinin çok kötü olduğunu ve iktidarın değişmesini istediklerini söyleyen bir başka esnaf, “İşlerimiz neredeyse hiç yok. Bir çayı, 1 TL’ye vermemize rağmen iş yapamıyoruz. Dükkan kirasına 35 bin TL veriyoruz… Ben aynı zamanda çiftçiyim. Bir yemin torbası olmuş 300 TL. Hayvanlarımızı satacak duruma geldik” diyerek dert yandı.

Ahlat’ta yaptığı açıklama sırasında, bütün araştırmalarda İYİ Parti’nin oy ortalamasının yüzde 16 olduğunu söyleyen Genel Başkan Meral Akşener, “Şimdi yüzde 16’lık bir partiyi, yüzde 20’lik bir parti haline getirebilmek için yeniden yollara düşüyoruz arkadaşlarımızla birlikte. Biz aşama aşama gidiyoruz. Şimdi ikinci aşama için de Ahlat’ta start veriyoruz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyaretlerine devam ettiği Van’da, ziyaretlerine başlamadan Ahlat ilçesinde Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda dua etti.

Akşener, mezarlık ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akşener, araştırmalarda partisinin oy oranının yüzde 16 çıktığını, bunu yüzde 20 yapmak için tekrar yollara düştüğünü ve ikinci aşama için de Ahlat’ta start verdiklerini söyledi.

“PARTİ BURADA KURULDU”

“Parti burada kuruldu, resmiyeti Ahlat’ta yaptık” ifadelerini kullanan Akşener, “Sebebi şuydu: Ben Anadolu’yu gezerken bir soru sormuştum, ‘Ahlat’a, Adilcevaz’a, Tatvan’a ne kadar turist geliyor?’ Ahlat’a ve Adilcevaz’a hiç gelmediğini, ekonomik olarak bir katkı olmadığını söylemişlerdi. Buraya dikkat çekmek amaçlı, ‘ekonomisine bir katkım olabilir miydi’ birincisi. Sonra bir ev kiraladım burada. Sonra Ahlat’a geldim, bayramı burada geçirdim, Türkiye’de duymayan da duydu. Sonra Cumhurbaşkanı geldi burada bir saray yaptırdı. Şimdi soruyorum, başka ne isterseniz benden” diye sordu.

“BAYRAMI AHLAT’TA GEÇİRDİM, AHLAT BİRDEN KEŞFEDİLDİ”

Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

* Bir siyasi partinin genel başkanı diyor ki, ‘Ahlat’ta ev tutacağım ve bayramı burada geçireceğim’ ve sözünü de tutuyor. Daha sonra yerelin dışına taştı, ulusal televizyonlarda verildi, Ahlat’a dikkat çekildi.

* Sonra Ahlat birden keşfedildi, iyi bir şey yani. Sonra da Sayın Cumhurbaşkanı burada bir saray yaptı, ‘niye yaptı’ demiyorum. Şimdi inşallah orada bayramların birini geçirir, orada çalışan insanların Ahlatlı olmasına dikkat ederler, Ahlatlı işsiz gençleri alırlar.

* Bu arada sarayı görmek için, Ahlat’ı görmek için Türkiye’nin her tarafından Ahlat’a insanlar gelir böylece Ahlat’ın ve yan ilçelerin ekonomisi gelişir. Ben kendime böyle bir misyon çizmiştim çok şükür onunla ilgili bir mesafe aldık.

“PARTİYİ YÜZDE 20’LİK BİR PARTİ HALİNE GETİREBİLMEK İÇİN YENİDEN YOLLARA DÜŞÜYORUZ”

“Şimdi niye bugün buradayım” sorusunu dile getiren ve bugün itibariyle bütün araştırmalarda İYİ Parti’nin oy ortalamasının yüzde 16 olduğunu söyleyen Akşener, “Şimdi yüzde 16’lık bir partiyi, yüzde 20’lik bir parti haline getirebilmek için yeniden yollara düşüyoruz arkadaşlarımızla birlikte. Biz aşama aşama gidiyoruz. Şimdi Bitlis merkezde bir sorun vardı onu Türkiye ile paylaştık, bütün televizyonlar verdiler, Bitlis’teki çetelere dikkat çektik. Ben burada bulunmadan geçemedim, şimdi ikinci aşama için de Ahlat’ta start veriyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?