Şehrin Kimliğini ve Hafızasını Hızla Kaybediyoruz!

Şehrin Kimliğini ve Hafızasını Hızla Kaybediyoruz!

Mekez Sağ’ın kalesi Demokrat Parti’nin Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan ile dünü, bugünü ve yarını konuştuk. Siyaset dışı sohbeti ile dergimizi renklendiren Kaplan’a sözü bırakalım…

Çağrı Kaplan kimdir ? Tanıyabilir miyiz ?

1982 Bursa doğumluyum. Yerel tabirle Çarşamba Pazarı denen bölgede büyüdüm. İlk ,Orta, Lise ve Yüksek öğrenimimi Bursa’da tamamladım. Evliyim. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak meslek hayatımı devam ettirmekteyim. 7 senedir Demokrat Parti Bursa Teşkilatında görev yapıyorum. İlçe yöneticiliği, İl yöneticiliği ve İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundum. Son olarak Bursa İl Başkanlığı görevini üstlenmekteyim.

Siyaseti bir kenara bırakır isek ekonomiye bakış açınız nedir ? Ülke pandemi döneminde sizce nasıl bir sınav verdi ? Ekonomik verilerde Türkiye’yi yönetenler sizce nasıl önlemler almalı ve destek üretmeli idi ?

İhtisasım gereği ekonomiyle hep yakından ilgili oldum. Son 2 yılda tüm insanlığın başına musallat olan salgın belasıyla hepimiz mücadele etmekteyiz. İnsanımızın, belkide dünyaya örnek olacak bir şekilde, bu süreçte dayanışma örneği gösterdiği kanaatindeyim. Devletimiz, bu süreçte vatandaşımıza çeşitli desteklerde bulundu ama maalesef yeterli düzeyde olduğunu söylemek tabi ki mümkün değil. Yine maalesef ,dünyada nüfusuna göre ,direk hane halkına destekte yeterli olmadığımız da istatistiki verilerde görülebilmektedir.

Yaşam tarzınızı özetler misiniz ?

Sakin bir yaşam tarzım var. Meslek ve siyaset dışında ailemle vakit geçiririm. İyi bir spor takipçisi ,film izleyicisi ve müzik dinleyicisi olduğuma inanıyorum. Düzenli olarak kitap okurum .Boş vakitlerimi genelde sakin ve dinlenerek geçiririm.

Bakanlıkların, belediyelerin kültür sanat faaliyetleri sizce yeterli mi, size göre nasıl olmalı ?

Kültür-Sanat faaliyetlerinde yeterlilik kavramını kabul etmem. Kanımca bu tarzda, insanımızın, hem bireysel hem de toplumsal gelişiminde etkili olan unsurların mümkün olduğu kadar kamu tarafından desteklenmesi ve öncülük edilmesi gerektiğine inanırım.

Bursa’nın gıda ürünleri yada markalaşmış olan tarım ürünleri noktasındaki bakış açınız nedir ? Markalaşma noktasında yeterli çaba var mıdır ?

Bursa Ovası dünyadaki en verimli ovalardan biridir. Maalesef bizlerin bu kıymetin çok farkında olduğumuzu düşünmüyorum. Örneklendirmek gerekirse , Bursa da yetişen Deveci Armut’u ve Gemlik zeytini tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Bu bilgiye tüm Bursalılar sahiptirler .Ancak her geçen sene günden güne bu ürünlerin yetiştiği alanların azaldığını kaçımız biliyoruz ? Ve yahut biliyorsak ta bu konuda ne yapıyoruz ?

Sadece bu 2 soru bile sanırım hepimizin suskun kaldığı ve içten içe üzüldüğümüz hususlardır. Bu konuda yapılacak olan aslında bellidir. Devletimizin yeni tarım politikaları geliştirmesi yada mevcut politikalarını güncellenmesi bugün kaçınılmaz hale gelmiştir.

Bursa’nın kentleşme çabası noktasında görmüş olduğunuz eksiklikler nelerdir ?

Belkide sorduğunuz sorular içerisinde cevabını verirken beni en çok düşündüren soru bu sorudur. Çünkü Türkiye de kentleşme açısından büyük sorunlar yaşayan şehirlerin içerisinde Bursamız maalesef ilk sıralarda bulunmaktadır. Yeşil Bursa bugün bu vasfını kaybetmek üzeredir. Trafik problemi artık kronikleşmiş durumdadır. Ayrıca her daim İstanbul için konuşulan deprem olgusu Bursa için de en az İstanbul kadar bir gerçekliktir .Kentsel dönüşümle ilgili, şehir yöneticilerinin majör bir planı olmadığı da maalesef hepimizin malumudur.

Bursa’nın kentleşme çabası noktasında görmüş olduğunuz eksiklikler nelerdir ?

Tabi çoğunlukla sorunlarımız ve eksikliklerimizle ilgili konuştuk ancak umutsuz olmaya mahkum değiliz . Bahsettiğimiz sorunları çözmek için önümüzde hiçbir engel yoktur. Tek yapmamız gereken ortaya ,şehrimiz adına, ülkemiz adına ,gerçek ve samimi bir irade koymaktır .

Son söz ?

Bu fırsatı tarafımıza sunduğunuz için Teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?