“KESİNLİKLE GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

“KESİNLİKLE GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, sosyal medyadaki “tarihi geçmiş koronavirüs ilacı” iddiaları hakkında açıklama yaptı.

Koronavirüs tedavisinde kullanılan “favipiravir” etken maddeli ilaçlarla ilgili olarak sosyal medyada ortaya atılan “tarihleri geçmiş” iddialarına yönelik olarak açıklama geldi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun açıklaması şöyle:

“Sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda; Covid-19 tedavisinde kullanılan “favipiravir” etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiği ileri sürülmüştür.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan COVID-19 Rehberi’nde yer alan “favipiravir” etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

“KESİNLİKLE GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir.

Dolayısıyla; paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yolundaki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?