Türk Sağlık Sendikası Bursa; “Sağlıkçılar Alkış Değil, Sağlıklı Ödeme İstiyor!”

Türk Sağlık Sendikası Bursa; “Sağlıkçılar Alkış Değil, Sağlıklı Ödeme İstiyor!”

Türk Sağlık Sendikası, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlar vurgulanırken, talepler yinelendi.BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesi orta kapı klinikler girişinde yapılan eyleme Türkiye Kamusen Bursa İl Temsilcisi İbrahim Bulut, Türk Sağlık Sendikası Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Sabit Karabayır, Türk Eğitim Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Fatih Gümüş, Türk Haber Sendikası Başkanı İdris Köseoğlu ile sağlık çalışanları katıldı.

Açıklamayı Türk Sağlık Sendikası Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Bilal Atik yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Sözlerime öncelikle salgın sürecinde kahramanca yürüttükleri mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanı şehitlerimizi anarak başlamak istiyorum.

Onlar devlet ve millet uğruna canlarından geçen yiğitlerdir. Şifa dağıtırken şehadete ulaşan cengaverlerdir. Onlar sağlık çalışanlarının nelerden vazgeçebildiklerinin birer nişanesidir. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Kahraman sağlık çalışanlarının pandemi boyunca esnek mesai, izin v.b tüm haklardan yoksun bir şekilde nasıl canla başla hizmet ürettiğini cümle alem gördü, alkışladı ve takdir etti.
Fakat mesele çalışanların hakkının verilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi gündeme getirilince her ne hikmetse yöneticiler kulaklarının üstüne yatmayı, gözlerini çevirmeyi tercih ettiler. Bizim burada yöneticiler vahim vaziyeti daha da ileri seviyeye taşıyarak aldıkları bazı kararlarla çalışanları yordular, tükenmişliğe mahkum ettiler.

Tüm sorunlar çözülmüş, bütün meseleler halledilmiş gibi mevzuyu forma renklerine getirmişlerdir. Hastanede çalışan arkadaşlarımız bölüm içinde forma bütünlüğünü sağlamasına aynı renk forma giyerek disiplini bozmamasına rağmen hastane yönetimi bütün hastanede çalışan hemşirelerin tek tip alt lacivert  üst beyaz forma giymesini istenmektedir. Beyaz rengin acil müdahalelerde çok çabuk kirlendiğini bile hesap edemeden anlamsız bir dayatma içerisindedirler.  İş artık servislerin dolaşılarak çalışanlara baskı yapılmasına kadar varmıştır. Pandemi döneminde en önemli meselemizin forma olması  İstanbul fethedilirken Bizans’ta ki papazların meleklerin cinsiyetini tartışmasına benziyor.

Sağlık çalışanlarının verilmeyen ek ödemeleri, iyileştirilmeyen hakları, hastanelerin finansal durumu v.b birçok mesele çözülmeyi beklerken,
sağlık çalışanları gittikçe ağırlaşan pandemide cephede adeta göğüs göğüse çarpışırken forma renkleri ile uğraşılmasını aklımız almıyor, izahını bulamıyoruz.

4b’li hemşireler pandemi alanlarında çalışmalarına rağmen sözleşme gerekçe gösterilerek aynı işi yapmasına rağmen emsali kadroluya göre  çok daha az bir pandemi ödemesi yapılmıştır. Konuyla ilgili sendikamız 4b li sağlık çalışanlarının hakkını almak adına dava açmıştır.

Ayrıca YÖK’ün kasım aralık ayı için açıklamış olduğu pandemi ek ödemesi için yapılan hesaplamaya pandemi ameliyathane de pozitif vakaların ameliyat edilmesine rağmen çalışan personeller diğer pandemi alanlarından ayrı tutulmuş taraflarına ödeme yapılmamıştır.

Bunlara birde daha vahim bir durum olan kurumda birçok kişinin baskı ve ötekileştirme ile alakalı belge sunarak mobing ve baskı yaptığı hakkında şikayette bulunulan birim sorumlusu hakkında soruşturma başlatılmış fakat kişi hala soruşturma devam ederken aynı birimde çalışmaya devam etmekte hakkında şikayetçi olan kişilere baskılarını daha da artırmaktadır.
Mobingge uğradığını iddia eden sayısı günden güne artmaktadır.

Sağlık çalışanları biz bunlarla uğraşıyoruz, hastane yöneticileri bizim derdimizle dertlensin, sorunlarımız çözsün diyor. Sağlık çalışanları kılık kıyafet balosunda görevli değiller, hizmet üretiyor ve şifa dağıtıyorlar. Mesele forma değil çalışanın emeğidir. Yaşadığı hak kayıplarıdır.  Yöneticilere açık çağrımızdır; Futbol takımı değil ki forma önceliği olsun.  Burası hastanedir. Sağlık hizmeti ve çalışan memnuniyeti ilk sıradadır.

Biz bunun mücadelesini verdik vermeye de devam ediyoruz.

Türk Sağlık Sen Bursa 2 nolu Şube olarak mevcut sıkıntıların problemlerin peşini asla bırakmayacağız dün olduğumuz gibi bugünde çalışanın yanında olmaya onların dertleriyle dertlenip sıkıntıları çözmek adına bütün çözüm yollarını deneyerek sıkıntı ve problemlerin takipçisi olacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?