Bursa’nın ‘hüsran’ projesinde sürpriz gelişme!

Bursa’nın ‘hüsran’ projesinde sürpriz gelişme!

Bursa’da “Büyük hayak kırıklığı” olarak nitelendirilen BESOB Sanayi Sitesi’yle ilgili umutlandıran bir gelişme yaşanıyor…

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, o sıcak gelişmeyi bugünkü köşesine şöyle taşıdı:

Geçen hafta AK Parti İl Başkanlığı binası, önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

BESOB Başkanı Arif Tak ve esnaf odası temsilcileri, İl Başkanı Davut Gürkan ile görüştüler.

Görüşmede bir ev sahibi daha vardı:

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş.

***

Gürkan, görüşmenin duyurusunu, sosyal medya hesabından yaptı ama sadece BESOB Sanayi Sitesi ile ilgili istişare ettiklerini belirtmekle yetindi.

Oysa o görüşmede Bursa’nın en büyük hayal kırıklığı projelerinden biri olan Kestel Çataltepe’deki esnaf sanayi sitesinin kaderini belirleyecek kararlar alındı.

***

Temeli 2012’de atılmasına ve önünde hiçbir hukuki engel olmamasına rağmen 9 yıldır bir arpa yol alınamayan projede sıkıntı çok büyük.

Öyle ki Arif Tak’ın  temel atma töreninde 2 yılda bitirme sözü verdiği 3 bin 500 dükkanlık projede, sadece ve sadece 125 dükkan yapılabildi.

Üstelik TOKİ projeden çekildi ve kalan işi tamamlamak üzere bir kooperatif kuruldu.

Ancak dedik ya sıkıntı büyük.

Çünkü kasada  3 bini aşkın dükkanı inşa edecek para yok.

12 yıl önce esnaftan para toplanmaya başlandı.

Birçok esnaf, projenin hayal olduğunu düşündüğü için, yatırdığı parasını geri çekerek, dükkan satın almaktan vazgeçti.

Bu nedenle kooperatifin üye sayısının 600 bile olmadığını duyuyorum.

Aslında kalan üyeler de çıkacaklar ama paraları pul oldu.

Nitekim projeden çıkmak isteyen esnafa  12 yıl önce yatırdıkları  paranın aynısı  teklif ediliyormuş.

Mesela esnaf, dükkan sahibi olma hayaliyle 12 yıl önce diyelim ki 30 bin lira para yatırdı.

Kooperatiften çıksalar, pul olmuş paralarıyla büyük zarar edecekler.

Çıkmasalar, üç kuruş paralarının da batacağı endişesini duyuyorlar.

Çünkü yaprak kımıldamıyor Çataltepe’de.

***

Hal böyle olunca esnaf, Arif Tak ve yönetimine büyük baskı yapmaya başladı.

Esnafın baskısından bunalan Arif Tak, oda başkanlarını yanına alarak AK Parti İl Başkanı Gürkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’a “Ne olur bize bir çözüm bulun” anlamına gelecek bir ziyaret yaptı.

***

Şimdi gelelim toplantının sonucuna.

BESOB Esnaf Sanayi Sitesi’nde çözümü Büyükşehir Belediyesi üretecek.

Başkan Aktaş, proje üzerinde çalışıp, 1 ay içinde reçeteyi BESOB yetkililerine sunacakmış.

Alternatifli çözüm reçetesinde, içeride parası olan esnafın mağdur edilmemesine dikkat edilecek.

***

Uzun lafın kısası, Büyükşehir Belediyesi, BESOB Sanayi Sitesi’nde insiyatifi eline alıyor.

Galiba projenin tek kurtuluş yolu da bu.

CHP-İYİ Parti protokolünün perde arkası

Geçen hafta İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’nun, Kılıçdaroğlu’na verdiği dosyayı yazmıştım.

İYİ Parti’nin önceki dönem İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, yerel seçimlerde CHP ile imzaladıkları protokolle ilgili aydınlatıcı bilgilerin olduğu bir ileti gönderdi.

Bugün söz Bahadır’da:

Millet İttifakı olarak Bursa’da büyükşehir ve ilçelerinde belediye başkan adaylıklarının hangi partiden olacağı genel merkez tarafından belirlenmiş, ilçelerdeki meclis üyeliklerinin sıralamaları ve diğer konularda görüşme yetkisi her iki il başkanlığına verilmişti. Bu çerçevede  iki il başkanlığı tarafından yapılan çalışma ve varılan mutabakat sonucunda altında heyet üyelerinin tamamının ve her iki il başkanının imzaları bulunan söz konusu protokol oluşturuldu. 3 maddelik protokolün 1. maddesine göre seçime girilen bütün ilçelerde yardımcılıkları iş birliği ortağı karşı partinin meclis üyesine verilecek şekilde imzalandı. Protokolün uygulanmasında ilçelerde yaşanılan bazı pürüzlerin giderilmesi için her iki il  başkanlığımız tarafından gerekli çalışmalar yapılmış ve pürüzler giderilmiştir. Sadece Mustafakemalpaşa ilçemizde CHP’nin vermiş olduğu isimleri -uyarmamıza rağmen -listeye koymayan Mustafakemalpaşa İlçe Başkanlığı, genel merkezimiz tarafından görevden alınarak gereği yapılmıştır. Seçimlerden sonra protokolde imza altına alınan 1. maddedeki belediye başkan yardımcılığı konusunun uygulanması için il başkanı olarak o dönem CHP İl Başkanı Sayın Hüseyin Akkuş ile telefonla görüştük. Kendileri Mustafakemalpaşa’daki durumu ileri sürerek protokolün bozulduğunu ve başkan yardımcılıkları maddesini uygulamak istemediklerini ifade ettiler. Ben de genel merkezimizce protokolü uygulamayan ilçe teşkilatının görevden alınarak bu konuda gereğinin yapıldığını hatırlatıp, imza altına aldığımız protokolün uygulanmasını beklediğimizi ifade ettim. Tüm girişimlerimize rağmen yerelde sonuç alamayınca genel merkezimize kalabalık bir heyetle giderek belediye meclis üyelerimiz ve parti teşkilatlarımız huzurunda o dönem yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımıza bu konuyu bizzat aktararak çözüm için yardımcı olmasını istedim ve protokol dosyasını  kendilerine takdim ettim. Netice olarak protokolün uygulanması için şahsım ve yönetim kurulumuz tarafından gereken her şey yapılmış, tıkanan noktada hiyerarşi gereği konu İYİ Parti genel merkezimize de intikal ettirilerek gerekli her türlü girişimlerde bulunulmuştur. Bizden sonra görevi devralan tüm dava arkadaşlarımıza partimize hizmet noktasında desteğimizi sürdürmeye ve katkı koymaya devam ederek, geçmiş dönem kurucu ikinci il başkanı olarak çıktığımız yolda başarılarımızın devamını diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?