Bursa’da Uludağ’dan gelen dereler taştı! Valilik alarm seviyesine geçti

Bursa’da Uludağ’dan gelen dereler taştı! Valilik alarm seviyesine geçti

Bursa’da Uludağ’da eriyen kar sularına 2 gündür devam eden sağanak yağış da eklenince çok sayıda dere taştı. İnegöl ilçesinin yanı sıra Kestel ve Keles ilçesindeki dereler taştı. Kestel ilçesi Saitabat Şelalesi ve Derekızık Mahallesi’nden geçen dere de kar suları altında kaldı.

Kestel ilçesindeki Derekızık Mahallesinde taşan dere sebebiyle köprü yıkılırken, İnegöl ilçesinde kırsal Kulaca, Edebey, Süle ve Cerrah mahallelerinde taşan dereler sebebiyle tarım alanları sular altında kaldı. Kalburt Deresinin taşması neticesi de taşkın suları, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların duvarına kadar dayandı. Belediye ekipleri, yağış nedeniyle su birikintisi oluşan cadde ve sokaklarda çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kestel ilçesinde Uludağ’dan dökülen bir çok derede taşkınlar yaşandı.

 

Özellikle Derekızık Mahallesi ve Saitabat’ta kaynağını Uludağ’dan alan Deliçay’ın farklı bölgelerde taşması neticesi vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Derekızık’ta azgın akan sular sebebiyle bir adet tahta köprü yıkılırken, Saitabat’ta da dere kenarında bahçeleri bulunan bazı iş yerleri zarar gördü.

 

Uludağ’da son iki gün içerisinde 2 metreden 1 metre 30 metreye düşen ve hızlı bir şekilde erimeye devam eden kar yetkilileri harekete geçirdi.

Kaynağını Uludağ’dan alıp dökülen derelerin bulunduğu 11 ilçe için Valilik alarm seviyesine geçti. Bu ilçelerde yaşayan vatandaşlar sel ve taşkın olaylarına karşı hazırlıklı olmaları hususunda bilgilendirildi.

 

Öte yandan Keles ilçesi Baraklı Mahallesi’nden geçen dere de kar sularıyla azgınlaştı.

 

Mandıras Deresi de taştı

Kestel İlçesinde bulunan Mandıras Deresi’nin taşmasıyla birlikte alt geçidi su bastı.

Kestel Belediyesi’ne bağlı ekipler su birikintilerinin tahliyesi için vidanjörlerle çalışma yapıyor.

 

TARIM ARAZİLERİ SULAR ALTINDA KALDI

Bursa’nın İnegöl ilçesinde etkili olan sağanak nedeniyle taşan Akçasu Deresi’nin çevresinde bulunan yaklaşık 100 dönümlük araziler, sular altında kaldı.

 

Belediye ekipleri, iş makineleriyle derenin dibinde temizlik çalışmasına başladı.Tarlası su altına kalan Nihat Bozduman, “Hiç böyle olmazdı. Bugüne mahsus böyle bir şey yaşandı. Afetle karşılaştık. Aniden sel geldi. Hayvanlar için tarlama ot ekmiştim. 2 saat öncesine kadar burada hiçbir şey yoktu. Aniden selle karşılaştık. Tarlalarımız su altında. Ne olacağını bilemiyorum” dedi.

 

SU BASKINI, HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Bursa’nın İnegöl ilçesinde etkili olan sağanakta, Akçasu Deresi’nin taşmasıyla tarım arazileri ve kırsal Şipali Mahallesi yolunun yaklaşık 50 metrelik bölümü, sular altında kaldı.

 

Bölgedeki 2 fabrika ve 1 çiftlik evini de su bastı.

Sular altında kalan tarım arazileri, yol ve su basan fabrika, dronla havadan görüntülendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?