Bakan Kurum’dan Bursa’daki heyelan bölgesi ile ilgili açıklama

Bakan Kurum’dan Bursa’daki heyelan bölgesi ile ilgili açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa’daki heyelan ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Kurum, “Bursa’mızda Osmangazi ilçemizdeki 7 binamızı da boşaltmak suretiyle vatandaşlarımızı sağlam güvenli alanlarda sağlamış, temin etmiş olacağız. Ben Bursa’mıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çekmeköy Belediyesi’ndeki durum değerlendirme toplantısına katıldı. Bakan Kurum, İlçe Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’dan ilçede devam eden projeler hakkında bilgi aldı. Bakan Kurum toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

KANAL İSTANBUL PROJESİNİN İMAR PLANLARINI ONAYLADIK

Bakan Kurum, “Kanal İstanbul projesine ilişkin daha önce 1/100 bin, 1/5 bin ve 1 bin uygulama imar planlarını askıya çıkarmıştık. Vatandaşlarımızdan gelen talepler, belediyelerimizden, kamu kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda yapılan itirazlar doğrultusunda bu itirazları değerlendirdik. 1/100 binlik planımızı geçen hafta itibariyle askıya çıkardık. 1/5 bin ve 1 bin uygulama imar planlarını da itirazları değerlendirmek, vatandaşlarımızın sorunlarını problemlerini çözerek İstanbul’umuza değerine değer katacak. Kanal İstanbul Projesi için artık imar planlarını onaylamış ve askıya çıkarmış bulunuyoruz. Bu çerçevede inşallah adımlarımızı da hızlı bir şekilde atmak suretiyle güzel İstanbul’umuza, Kanal İstanbul projesini de kazandırıyor olacağız.” dedi

ÇEKMEKÖYE 3 BİN METRELİK GÜRÜLTÜ BARİYERİ YAPICAĞIZ.

Bakan Kurum, Çekmeköy’e yapılacak olan gürültü bariyer projesiyle ilgili “2023 vizyonu çerçevesinde bakanlığımızın yaptığı projelerden bir tanesi. Daha önce de İstanbul’umuzda Ümraniye’de yaklaşık üç bin metrelik bir gürültü bariyeri yapmıştık. Bugün de Çekmeköy’de Şile güzergahı üzerinde Alemdağ nikah sarayı önünden başlamak üzere yaklaşık 3 bin metrelik bir gürültü bariyerini Çekmeköy’ümüze kazandırıyoruz. Bu kapsamda 10 milyon liralık projenin yarısını hibe, yarısını da İller Bankası Genel Müdürümüz eliyle destek olmak suretiyle Çekmeköy Belediyemizle birlikte yapacağız.” dedi

BURSAMIZA TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN

Bakan Kurum, Bursa’da yaşanan sel ile ilgili “Bursa Osmangazi ilçemizde Kavaklı Mahallesi’nde 7 bina aşırı sel ve yağışlar sebebiyle göçme tehlikesi yaşıyor. 7 binadaki vatandaşlarımızı Bursa Büyükşehir Belediyemizle yine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile ortak bir çalışma yürüttüler. Bu kapsamda vatandaşlarımızı sağlam güvenli yerlerde misafir ediyoruz. Onları geçici olarak yaşamlarını sürdürebilmek adına misafirhanelerimizi onlara tesis ettik. Bu süreçte bakanlığımız, ekiplerimiz binaların boşaltılmasından sonra da detaylı bir şekilde inceleme yapacağız. Vatandaşlarımızı burada can güvenliği riski olmadan oturabilmeleri temin etmek amacıyla da gerekli tedbirleri alacağız. Yaptığımız incelemede şayet burada oturma riski varsa diğer alanlarda, şehirlerde yaptığımız gibi Bursa’mızda Osmangazi ilçemizdeki 7 binamızı da boşaltmak suretiyle vatandaşlarımızı sağlam güvenli alanlarda sağlamış, temin etmiş olacağız. Ben Bursa’mıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Hasar gören binalarda hasar tespit çalışması sürüyor 

Bursa’da 5 katlı bir apartmanın istinat duvarının çökmesi sonucu zemini kayan bina ile çevresindeki hasar gören binaların bulunduğu noktada çalışmalar sürüyor. AFAD koordinesinde zemin etüdü ve sondaj çalışması başlatılırken, Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Şube Müdürü Ahmet Ağlan, “Hızlı bir şekilde zemin durumuyla ilgili çalışmalara başladık. Çıkan raporla birlikte sonuç alacağız” dedi.

Osmangazi ilçesi, Kavaklı Mahallesi Kazım Baykal Caddesi‘nde bulunan 5 katlı bir apartmanın istinat duvarı, geçen perşembe günü toprak kayması sonucu büyük bir gürültüyle çöktü. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Can kaybının yaşanmadığı olayda, ekiplerce, çevrede geniş güvenlik önlemi alınarak, caddedeki 7 bina ve 60’a yakın dairede yaşayanlar tahliye edildi.

ZEMİN ETÜDÜ VE SONDAJ ÇALIŞMASI BAŞLADI

AFAD ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde, zemini kayan bina ile çevresindeki hasar gören binaların bulunduğu noktada zemin etüdü çalışması başlatıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise bölgede sondaj çalışmalarını yürütüyor. Çökmenin yaşandığı alana mavi branda serilirken, bölge, dronla görüntülendi. Hasar gören binaların yıkılıp, yıkılmayacağına ekiplerin çalışması sonucunda karar verilecek.

Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Şube Müdürü Ahmet Ağlan, “İstinat duvarı içerisindeki toprak yapı, yağan kar ve yağmurlardan dolayı doygun hale gelip kaydı. Yüzeysel bir kayma olarak da değerlendiriyoruz. Hızlı bir şekilde zemin durumuyla ilgili çalışmalara başladık. Çıkan raporla birlikte sonuç alacağız. Buradan çıkacak sonuçlar neticesinde de teknik bir rapor oluşturacağız. Rapor neticesinde de gerekli olan önlemler kısa sürede alınacaktır. Şu anda sondaj çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmada belirli zemin yapısına bakıyoruz. Büyük bir heyelan beklentisi var mı, yok mu, bu rapor doğrultusunda ortaya çıkmış olacak” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?