Şahap Kavcıoğlu ataması Berat Albayrak’ın geri döneceğine işaret mi?

Şahap Kavcıoğlu ataması Berat Albayrak’ın geri döneceğine işaret mi?

Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından İngiliz Financial Times Gazetesi ortaya ilginç bir iddia attı. Merkez Bankası’na Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasının Berat Albayrak tarafından sağlandığını belirten Financial Times, “Berat Albayrak’ın ipleri hâlâ elinde tuttuğunun bir kanıtı” ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak’ın kabineye geri döneceği iddiaları Türkiye’de hükümete yakın çevreler tarafından dillendirilmeye başlandı. Financial Times Gazetesi ise bu iddiayı doğrulayacak yeni bir iddia ortaya attı. Merkez Bankası başkanlığından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile alınan Naci Ağbal’ın yerine eski Ak Parti milletvekili ve Yeni Şafak Gazetesi yazarı Şahap Kavcıoğlu atandı. Bu atamanın Berat Albayrak tarafından yapıldığı iddia edildi.

DOKTORA TEZ DANIŞMANLARI AYNI

İngiliz Financial Times Gazetesi’nde yapılan haberde kullanılan başlıkta “Erdoğan’ın adamı Merkez Bankası’nda dümenin başına geçti” ibaresi kullanıldı. New York merkezli danışmanlık firması Teneo Intelligence’ın eş başkanı Wolfango Piccoli, Kavcıoğlu’nun atanmasını “Albayrak’ın ipleri hâlâ elinde tuttuğunun kanıtı” olarak değerlendirdi. FT, Kavcıoğlu ve Albayrak’ın doktora tezi danışmanlarının aynı olduğunu, bu ismin de kısa süre önce Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Varlık Fonu Başkanvekilliği’ne atandığını hatırlatırken, Piccoli, “Albayrak’ın resmi ya da gayriresmi olarak dönüşü, ucuz kredilere dayalı ve sürdürülebilir olmayan büyüme modeline dönüş anlamına gelecek. Kurumların özerkliklerini ve bağımsızlıklarını kaybedip içleri boşaltıldığında, bir sonraki merkez bankası başkanının kim olacağının da önemi kalmayacak” dedi.

“DAMAT KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN”

Financial Times Gazetesi, ayrıca Berat Albayrak döneminde Merkez Bankası rezervlerinin kullanılmasıyla ilgili muhalefetin Meclis’te soruşturma önerdiğini ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu soruşturmaya “Damat kadar başınıza taş düşsün” ifadelerini kullandığını yazdı. Kavcıoğlu için “Erdoğan’ın geleneksel olmayan para politikalarını yansıtıyor” ifadelerini kullanan FT, yeni TCMB Başkanı’nın Erdoğan gibi “Yüksek faizler enflasyona neden olur” tezini savunduğunu aktardı. Yazıda ayrıca Kavcıoğlu’nun 2 Mart tarihli bir köşe yazısındaki “Eğer rezervler gerektiği zaman kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak” ifadeleri aktarılarak, kendisinin Albayrak’a atfedilen “TL’deki değer kaybını yavaşlatmak için TCMB rezervlerinin harcanması” politikasını savunduğu hatırlatıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?