NLP’de dili kullanmak

NLP’de dili kullanmak

NLP yani bilinen adıyla “zihni kullanma kılavuzu”

300-400 kelime ile konuşan bir insanla çok daha fazla okuyarak dil haznesini geliştiren insan elbette bir olmaz.
Burada kısa bir bilgiyi paylaşmanın doğru olduğunu düşünüyorum.
Kitap okumaya vaktim yok cevabıyla hep karşılaşmışızdır fakat en çok kitap okuyan insanlar bu gün en bilindik ve en çok kazanç sağlayan şirketlerin kurucusu. Yani o kadar yoğun çalışma programlarına rağmen kitap okumaya vakit buluyorlar ama bizle bulamıyoruz!
Günde 5 sayfa kitap okusak 1 yılda 300 sayfalık 6 kitap okumuş oluruz. Günde herkesin 5 sayfa okumaya vakti olduğunu düşünüyorum.
Dil, konuşan kişinin mesajını dinleyen kişilere iletmeyi amaçlayan kelimelerden oluşur. Kelimeleri çok iyi seçmeliyiz. Gerekli bilgileri almak için doğru soruları sormak son derece önemlidir. Psikiyatriler ve psikologlar birçok hastalığı doğru soru sorarak çözüme kavuşturduklarını unutmayalım.

Konuşurken farkında olmadan üç şey yaparız.
1. Eksilme: Konuşurken düşündüklerimizin tamamını söyleyemeyiz. Çünkü düşünmek konuşmaktan çok daha hızlıdır. Bu anlamda konuşurken eksiltme yaparız.
2. Çarpıtma: En güzel örneği kulaktan kulağa oyunudur. İlk söyleyen kişi ile en son söyleyen kişinin söylediği kelemeler arasında dağlar vardır. Bunun sebebi eksiltme sonucu çıkan anlamdır.
3. Genelleme: Konuşurken genelleme yaparız. İletişimde genelleme doğru kullanılırsa yarar sağlar. Yaptığımız genellemelere dikkat etmeliyiz. Konu dışında, konu ile bağımsız genelleme iletişimde zararlar doğurur.
Mevlana Celaleddin-i Rûmî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” der.

Konuyu bu sözün özetlediğini düşünüyorum. Kelimelerimizi adeta bir satranç oyuncusu gibi ince eleyip sık dokumalıyız. Doğru zamanda doğru kelimeler ile yapılamayacak çok az şey vardır. İnsanları harekete geçiren iletişimin ta kendidir.
Bir sonraki yazımızda Malcolm Gladwell’in 10 bin saat kuralından bahsedeceğim.
Sevgilerimle, bilgiyle kalın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?