Şişecam’da ücretsiz izinlere karşı eylemler tüm fabrikalara yayılıyor

Şişecam’da ücretsiz izinlere karşı eylemler tüm fabrikalara yayılıyor

Kristal-İş Sendikası, Şişecam’da kasım ayından bu yana artan ücretsiz izinlere karşı, Şişecam bünyesinde örgütlü bulunduğu tüm fabrikalarda bildiri okudu.

Bursa’da Şişecam’a ait Anadolu Cam Sanayi Fabrikası’nda 2020 Kasım ayında önce 5 işçi daha sonra 8 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Fabrikada şuana kadar 13 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Fabrikanın 10 işçinin daha ücretsiz izne çıkaracağını duyurması üzerine Kristal-İş Sendikası Şişecam bünyesinde örgütlü bulunduğu tüm fabrikalarda, bildiri okudu.

Ücretsiz izne çıkarmaların başladığı günlerde cam işçileri fabrika içinde yürüyüş yapmış daha sonrada mesaiye kalmama eylemi yaparak yaşananlara tepki göstermişti. Patronun saldırılarının devam etmesi üzerine işçiler eylemeleri Şişecam’ın tüm fabrikalarına yayma kararı aldı.

Bursa’da Şişecam’a ait Anadolu Cam Sanayi Fabrikasında okunan bildiride, “Şişecam işvereninin ücretsiz izin uygulamasından bir an önce vazgeçmeye çağırılarak, bu yanlış uygulamanın devam etmesi halinde eylemlerin artarak ve daha geniş alana yayılacağı uyarısında bulunuldu.”

Küresel salgında en büyük bedelini tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işçi sınıfı ödüyor diyen Kristal-İş Bursa Şube Başkanı Mehmet Dikmen, “Yanlış politikalar ve ekonomik kriz ile birlikte yaşam koşullarımız her gün kötüleşiyor ve geçinmek imkansız hale geliyor. Hayata geçirilen uygulamalar işçileri değil sermayeyi korumayı hedefliyor. Sermaye sahipleri krizi fırsata çevirerek kârlarına kâr katarken biz işçilere hastalık ve geçim sıkıntısı düşüyor. Zorunlu, ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağı gibi uygulamalar işveren tarafından sendikal örgütlenmeyi kırmak için kullanılıyor. Bizler de bunun örneğini örgütlü olduğumuz işyerlerinde görmekteyiz. Örgütlü olduğumuz Bursa’da 13 arkadaşımız ücretsiz izne çıkartıldı. 4 üyemiz yaklaşık 80 gün, 9 üyemiz ise yaklaşık 30 gündür gelirlerinden yoksun hayat mücadelesini sürdürüyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?