Dudaklı Köyü Sakinleri Çekici Mağduru Oldu

Dudaklı Köyü Sakinleri Çekici Mağduru Oldu

Geçtiğimiz günlerde Bursa’da yoğun şekilde yağan yağmur nedeniyle Dudaklı Köyü’nde meydana gelen sel felaketinde beş kişi yaşamını yitirmiş, pek çok ev ve araç hasar görmüştü. Yaşanan felaket sonrasında araçları çekilen vatandaşlara çekici ücreti olarak yüksek fiyatta fatura gönderilmesinin ardından mağdur olan vatandaşlar çekiciyi kendilerinin çağırmaması ve çok yüksek fiyatta fatura kesilerek bu ücretlerin talep edilmesine isyan etti. Bin 700 lira çekici ücreti ödeyen bir vatandaş ‘’Ben çağırmadım, kim çağırdı onu bilmiyorum. Bize otoparkta jandarma rapor tutacak dendi. Sonra araçlarınızı alabilirsiniz dediler. Bin 700 lira fatura ödedik. Bu köyde en hasarlı ev bizim. Ayakkabılar telefonlar hepsi gitti. Babamın emekli maaşını çektim ona yatırdım. Ev gitti zaten komple. Biz şimdi ne yiyeceğiz, ne içeceğiz? Çekici arkadaş jandarma rapor tutacak, ayarlandı hepsi dedi. Olay dün çıktı meydana. Araçları çekeceğiz dediler, babam bir gitti, şok oldu. Aracı tamirciye çektik. Traktörü de servise bıraktık. Bize yardım etmeyecekler de ne zaman yardım edecekler? Tamam o koşulda geldi arkadaş görevini yaptı ama bin 700 lira ne demek? Bize jandarma bu işle ilgileniyor dedi. Biz belediyenin vinçleri zannettik. Onun parasını da bizden aldılar. Babamın emekli maaşı da gitti.’’ şeklinde konuşurken 826 lira fatura ödeyen bir başka vatandaş ‘’Bu fiyat bence uygun değil. Çok kısa süre durdu ve çok araç götürdüler. Yani bu kadar aracın otoparkta, böyle bir ücret ödenmesi bence doğru değil. Devlet yetkililerinin bundan haberinin olup olmadığını bilmiyoruz.’’ dedi.

MHP Kestel İlçe Başkanı Tarkan Toraman yaşanan sel felaketi sonrası vatandaşlardan yüksek miktarda çekici ücreti talep edilmesi konusunda ‘’Vatandaşımız kendilerine kesilen çekici ücretlerinin olduğu faturaları bize gösterdiler. Görünüş itibariyle yüksek meblağlarda faturaları çıkmış. Bu konuyla ilgili biz Otoparkçılar Odası Başkanı ile görüştük. Kendisi konuyu değerlendirecek. Neticeden bize bilgilendirecek. Aynı zamanda gelip burada yerinde inceleyerek bu fiyatların normal olup olmadığını, eğer varsa fahiş bir fiyat bunların iade edilmesi yönünde bir çalışması olacak. Olayın kurtarma anlamında aciliyetinden tabii ki özel otoparklar, özel çekiciler işin içine girdiler. Faturalarda gördüğüm kadarıyla vinç marifetiyle araçların kaldırıldığı yazıyor. Normal çekici ücretleri kapsamında faturalar yüksek görünüyor ama vinç marifetiyle kaldırıldıysa o farklı bir ücretlendirme yöntemiyle gelişmiş olabilir. Dediğim gibi oda başkanımızla bire bir görüştük. Kendisi durumu otoparklarda ve burada inceleyecek. Eğer bir yanlışlık varsa, bu yanlışlık en kısa zamanda giderilecek.’’ dedi.

MHP Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Eraslan ise konu hakkında ‘’Dudaklı başta olmak üzere Narlıdere ve ilçemizin birçok noktasında afetten zarar gören vatandaşlarımız, can kaybıyla sonuçlanan vakalar vuku etti. Tarım arazilerinde önemli bir kayıp söz konusu. Biz MHP olarak hem Büyükşehir Belediyesi ölçeğinde hem TBMM’de bölgenin afet bölgesi olmasını talep ederken bugün köy halkı ile neler yapabileceğimizi konuşmaya geldiğimizde bu faturaları görmemiz hakikaten bizi şoke etti. Bin 500’lere dayanan faturalar var. Biz de Bursa Otoparkçılar ve Kurtarıcılar Odası Başkanı sayın Onur Özdemir’i arayarak kendisinden bu konu ile alakalı yardım talep ettik. Farklı farklı faturalar olmasının doğru olmadığını, oda olarak vatandaşımıza yardımcı olmaları anlamında bir kolaylık sağlamalarını talep ettik. O da en kısa zamanda yönetimi ile beraber buraya gelip bu konuyla yakından ilgileneceğini söyledi. Bizim bu topraklara, bu insanlara sözümüz, sevdamız var. Geldik köy köy, bucak bucak dolaştık. Her türlü sıkıntıda sizin yanınızdayız dedik. Biz böyle düşünüyorken birilerinin de farklı fiyatlarla bu köyü mağdur etmesi, zaten mağdur olmuşlar olacakları kadar. Bundan sonrası vicdana aykırıdır diye düşünüyorum. Felaket esnasında vatandaş eşiyle, çoluğuyla, çocuğuyla  uğraşmak durumunda olduğu için aracını görmez halde. Yani onu nereye nasıl götürdüğünü mü takip edecek insanlar? Bunun bu insanlardan alınmaması lazım. Ben bütün yetkilileri göreve davet ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Don`t copy text!