Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü

Beyaz Saray’a gelişinde tören kıtası tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, makam aracından inişlerinde ABD Başkanı Trump ve eşi Melania Trump ile tokalaşarak gazetecileri selamladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Erdoğan, baş başa görüşme için Oval Ofis’e geçti.  Erdoğan ile Trump’ın görüşmesi TSİ 20.13’te başladı. İki lider görüşme öncesi gazetecilere açıklamada bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan basına açık kısımda, “Sayın Başkan ile  görüşme sonrası detaylı bir basın toplantısı yapacağız. Basın toplantısında etraflıca her şeyi anlatacağız” dedi.

ABD BAŞKANI TRUMP’IN AÇIKLAMALARI Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Trump, ikili görüşme öncesinde Oval Ofis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşma sonucu sağlanan “ateşkesin” korunduğunu belirten Trump, “Kürtler (YPG/PKK) ile konuşuyoruz, gayet memnun görünüyorlar.” dedi. “7 bin mil” ötedeki sınırlar hakkında korkmak istemediğini belirten Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a (Türkiye -Suriye sınırı) yaptıkları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu. Trump, bölgedeki tarihi anladığını belirterek, “Onların (Türkiye ile YPG-PKK) sorunlarını anlıyorum. Üzerinde konuştuğumuz bölgede Türkiye’den de birçok insan hayatını kaybetti. Bunun hakkında da bir şeyler yapmak zorundayız. Bu tek yön bir yol değil.” ifadesini kullandı.  Masada Türkiye’nin terörle mücadele kitapçığının olması dikkat çekti. “İkili ticaret hacmi kolaylıkla 100 milyar dolar olabilir” Türkiye ile ABD’nin ticaret hacmini genişletmeye çalıştıklarını da vurgulayan Trump, “Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. Şu andaki ticaret hacmimiz 20 milyar dolar ama bu rakam kolaylıkla 100 milyar dolar olabilir.” dedi. ABD’nin DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi’yi yakaladığını vurgulayan Trump, “Türkiye de DEAŞ tutuklularını izliyor ve son dönemde 100’den fazla DEAŞ savaşçısını yakaladı.” diye konuştu. Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugün S-400 ile F-35 konusunda da konuşacaklarını vurguladı.  Beyaz Saray’da heyetler arası görüşmeye geçildi.

ERDOĞAN VE TRUMP ÇALIŞMA YEMEĞİNDE Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki ikili görüşmenin ardından çalışma yemeğine geçti.  Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile birlikte ABD’li senatörlerle de bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan senatörlere şu açıklamaları yaptı: – Kürtler benim vatandaşım. Dünyada en çok Kürt vatandaşının yaşadığı ülke benim ülkem.  –  Obama döneminde ülkeme irtica eden Kürtlerin sayısı 350 bindir. Onların sağlığı, eğitimi hepsini sağladık. Kimsenin ekonomik bir desteği söz konusu değildir. Fakat sizin Kürt diye zikrettiğiniz herhalde YPG/ PYD. Bunlar terör örgütü ve PKK’nın yan koludur.  – APO denilen bölücü terör örgütü başının, Ferhat Abdi manevi evladıdır. Özellikle bilmekte fayda var.  – Biz planları yaptık, projeleri hazırladık. 6 ile 2 yıl arasında güvenli bölgeye mültecileri yerleştirebiliriz. – Şu an bizde olan 4 milyon mülteci var. Şu ana kadar yaptığımız yatırım 40 milyar dolardır. ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin 4 milyon mülteciye ev sahipliği  yaptığını, Avrupa’nın artık mülteciler konusunda sorumluluk alması gerektiğini  söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?