Şikayete Rağmen; “Ben Öldüm Bari Kızım Yaşasın…”

Şikayete Rağmen; “Ben Öldüm Bari Kızım Yaşasın…”

Tüm önlemlere rağmen “Kadına Şiddet’in Dozu Düşmüyor…” Emine Bulut cinayeti hafızaları yerini korurken son vahşet Diyarbakır’dan geldi. Diyarbakır’da 3 çocuk annesi 30 yaşındaki Güllü Yılmaz eşi tarafından üzerine benzin dökülerek yakıldı. 12 gün hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Bursalı Kadınlardan tepki üstüne tepki geliyor. CHP’li aday Cemile Boncuk; “Yeter Artık! Annelerimizin, Kızlarımızın gözlerimizin önünde vahşice katledilmelerine artık göz yummayacağız. TBMM’de gereken yapılmalıdır. Bu konuda yapılacak olan her türlü çalışmaya tam destek vereceğiz.” Dedi. Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde tartıştığı eşi Güllü Yılmaz’ın üzerine benzin dökerek yakarak öldüren koca Can Yılmaz’ın, olaydan 33 gün öncede yine eşini darp etmekten karakolluk olduğu ve hakkında eşini darp etmekten dava açıldığı ortaya çıktı. Eşini benzin döküp yakan zanlı olaydan 33 gün önce darp nedeniyle davalık olmuş. Yılmaz’ın uyuşturucu bağımlısı olduğu ve bu konuda da hakkında Bingöl’ün Genç ilçesinde soruşturma açıldığı davanın açılmasına erteleme kararı verilmesine rağmen, erteleme süresinin ihlal ettiği ortaya çıktı.

Göz Göre Göre…

Ergani ilçesinde 17 Ekim tarihinde evlerinde tartışırken 3 çocuk annesi eşi Güllü Yılmaz’ın üzerine benzin dökerek ölümüne neden olan eşi Can Yılmaz’ın, hem uyuşturucu bağımlısı olduğu hem de daha önce eşini darp etmekten karakolluk olduğu ve hakkında dava açıldığı ortaya çıktı. Ergani Asliye Ceza Mahkemesinde halen devam eden davada tutuklu bulunan Can Yılmaz’ın eşine benzin döktüğü günden 33 gün öncede eşini darp ettiği ve “Eşe karşı kasten basit yaralama” suçundan hazırlanan iddianameye şöyle yansıdı: “14 Eylül 2019 tarihinde saat 02.00 sıralarında karı koca olan müşteki Güllü ve şüpheli Can, Şirinevler mahallesindeki evlerinde bulundukları esnada şüphelinin evin geçimini sağlamaması, ve müştekinin de bu sebeple eşinden boşanmak istemesi nedeniyle başlayan tartışma sonucunda şüphelinin müştekinin yakasından tutarak burnuna 3 kez kafa atmak suretiyle onu basit tıbbı müdahale ile giderilebilir şekilde darp ettiği ve şüphelinin de atılı suçu kabul ettiği böylece şüphelinin eşi olan müştekiyi yukarıda anlatıldığı gibi darp ederek üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmak ile cezalandırılmasına karar verilmesi talep olunur. Şüpheli hakkında güvenlik tedbiri uygulanmasına karar verilmesi talep olunur.” Denildi.

Uyuşturucudan da soruşturmaları var

Can Yılmaz’ın uyuşturucu bağımlısı olduğu ve hakkında Bingöl’ün Genç ilçesinde soruşturma açıldığı ve daha sonra dava açılması erteleme kararı verildiği de ortaya çıktı. Ergani Cumhuriyet Başsavcılığında 30 Eylül tarihinde başka bir suçtan işlemleri yapılan Can Yılmaz’ın işlemler sırasında uyuşturucu madde kullandığına dair bulgular bulunması üzerine hakkında kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde satın almak, kabul etmek, bulundurmak ve kullanmak suçundan soruşturma açıldı.

Yapılan UYAP sorgusunda Yılmaz hakkında Bingöl’ün Genç ilçesinde aynı suçtan soruşturma açıldığı ve dava açılmasının ertelenmesi kararı verildiği ancak, şüphelinin bu eylemini erteleme süresi içinde yaparak erteleme kararının ihlal edildiğinin anlaşılması üzerine yetkisizlik kararı verilerek dosyası Genç Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği de ortaya çıktı.

Ölmek istemiyoruz!

Kadına şiddetin son günlerde artmasına tepkilerin en serti CHP Osmangazi İlçe Başkanlığına adaylığını koyan Cemile Boncuk’tan geldi. Boncuk; “Cinayetten 33 gün evvel eşinin boğazını keserek öldürmek istemiş ve tıpkı Emine Bulut cinayetinde olduğu gibi. Kadın şikayetçi olmasına rağmen, serbest bırakılmış! Üstelik başka bir suçtan hapis cezası almasına rağmen mahkeme “erteleme” vermiş. Kadınlarımızı, Kızlarımızın hayat şartlarının getirdiği ağır ekonomik sorunlarına karşı direnmeye çalışırken bu şekilde eşleri, babaları yada ağabeyleri, sevgilileri tarafından öldürülmelerine dayanamıyoruz. Türk Ceza Kanunları, suçlulara karşı verdiği cezalar caydırıcılıktan uzaklaştırıldı. Uyuşturucu, terör, tecavüz, cinayet gibi ana unsurlarda ceza yaptırımı gerekirse daha da artırılmalıdır. Dün hepimiz Emine Bulut’duk. Bugün Güllü Yılmaz için içimiz parçalanıyor.” Dedi.

Devlet beni kocama teslim etmemeliydi…

Boncuk, hayatını kaybeden kadınlar gibi düşünerek empati yaptığını da belirterek; “Bugün Güllü olacağım ve size onun gözlerinden bir mektup yazarak paylaşacağım. “Ben Güllü; Kocam tarafından üstüme benzin dökülüp yakılarak öldürüldüm. Öldürülen kadınların listesinde bende yerimi artık aldım. Böyle öleceğimi aslında çok uzun zamandır biliyordum. Bana daha öncede işkence yapan bu adamı pek çok kez şikayet ettim. Ama bozuk adalet sistemimiz bu şerefsizin sadece ifadesini alıp serbest bıraktı. Ben daha çok gençtim, çocuklarım küçük, yetim kalacak yaşta değillerdi. Ölmemek için çok direndim. Ama olmadı işte ben kendi başıma kendimi ancak bu kadar koruyabildim. Şimdi soruyorum size? Böyle bir adam sizlerin de kocası olabilirdi. Katil, şizofren, bağımlı, sapık da olabilirdi. Ama böyle adamlara karşı devletim beni korumalıydı, şikayet ettiğim halde beni aynı adamın eline teslim etmemeliydi.” TBMM’nin halkına karşı sorumlulukları var. Eminim ki; tüm liderler de Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’da bizler gibi düşünüyordur.” Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?