Suriyeliler neden ilaç alamıyor

Suriyeliler neden ilaç alamıyor

Türkiye’de eczacıların Göç İdaresi’nden ödeme alamaması nedeniyle Suriyeli mültecilerin ilaca ulaşamadığı iddia ediliyor.

Suriye savaşından sonra Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyeli mülteci sayısı gün geçtikçe artarken, Türkiye’de mültecilerin baş etmesi gereken sorun sayısı da bir o kadar artıyor. Bunlardan biri de temel insan hakkı olan ilaç temin etmede yaşanılan sorunlar.

İnternette hızla yayılan yanlış bilgilerin aksine Suriyeli mültecilerin eczanelerden ilaç temin edebilmesinin önünde bazı engeller bulunuyor. Bu engellerin başında, mültecilerin eczanelerden aldıkları ilaç paralarını daha sonra eczanelere ödemekle yükümlü olan Afet ve Acil Durum Yönetimi’nin (AFAD) bu ödemeleri yapmaması ya da geç yapması gösteriliyor.

2018 itibarıyla ise ödemeler Göç İdaresi tarafından sağlanıyor. 2015 ve 2016 yıllarında belirli dönemlerde eczacıların “Suriyelilere ilaç satmayacağız” söylemlerinin arkasında AFAD’tan alamadıkları ilaç parası ödemeleri yatıyor. Devletin Suriyeli mültecilerin haklarına ulaşmalarını düzenleyen sistemleri işletememesinin faturası ise eczacılar ile birlikte Suriyeli mültecilere çıkıyor.

ECZANE CAMLARINDA “SURİYELİLERE İLAÇ VERİLİR” YAZISI

Deutsche Welle Türkçe’den Eda Narin’in haberine göre; Göç İdaresi tarafından yapılması gereken ödemelerin sürelerinin ayları geçmesi nedeniyle bazı eczacılar Suriyeli mültecilere ilaç satmak istemiyor. Suriyeli mültecilere ödemeler nedeniyle ilaç satmayan eczanelerin aksine bazı eczaneler ise camlarına “Suriyelilere ilaç verilir” yazısı asarak, mültecilerin ilaç almadaki tedirginliklerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesi Kanarya Mahallesi’nde bulunan bazı eczaneler bunun bir örneği. Kanarya mahallesi Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu bir mahalle. Suriye savaşı sonrası İstanbul’a gelen Suriyeli mültecilerin de çoğunlukla yaşamayı tercih ettiği bir yer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?