”HER DEĞER BİN EMEK”

”HER DEĞER BİN EMEK”

Bursa’nın sivil toplum kuruluşlarının sesi olmayı hedefleyen Sivil Gündem Plartform’u çalışmalarına devam ediyor. Bursa’nın duayyen basın emekçisi Olcay Erözden’in öncülüğünde kurulan Plartform her yıl Bursa’ya kendi sektör ve mesleklerinde damga vuran isimlere “Fark Yaratanlar”  adıyla farkındalık ödülü veriyor. 2015 yılında başlayan etkinlik bugüne kadar Bursa’da 162 isme ödül verdi. Bu yıl 7’cisi düzenlenecek olan organizasyon için Seçici Kurul Başkanlığını oluşturan Plartform yeni kriterlerini de belirledi. Kurul Başkanlığına Lozan Mübadilleri Dayanışma Derneği Başkanı Ali Korkut’u getirirken Kurul Üyeliklerine Canan Ekinci Yılmaz, Gülay Çelenk, Canan Cihan, Selma Çalışır, Ali Naci Özkan, Ramazan Akan seçildi.

Fark yaratmak, farkı farketmek!

Erözen; “Fark yaratmak. İlk anda kulağa klişeleşmiş bir sözcük gibi gelse de, sıradanlaşmanın, ezberin, adam sendenin, durumu idare etmenin, laf olsun torba dolsunun, vaziyeti kurtarmanın çok ötesinde bir anlamı var. Kaşığın sapı ile doğru orantılı. Sivil Gündem Platform ilkini 2015 yılı Aralık ayında düzenlemişti; Törenlerimizde konusunda, mesleğinde, sanatında ve yaşam biçiminde fark yaratan 41 özel insanımızı da, onları unutmadığımızın altını çizerek onurlandırdık. Amaç son derece açık ve tekti;

Ulaşabildiğimizce kentimizde ki sivil toplum örgütlerini motive etmek, birbirleri ile tanışmalarını sağlamak ve Bursa’da dernek faaliyetleri hakkında farkındalık oluşturmak, özel insanları da özel insanlarla tanıştırmak. Kesinlikle magazinsel bir boyutu olmayan ‘’Fark Yaratanlar’’da sivil toplum kuruluşlarının kendilerini tanıtabilmeleri ve etkinlikleri konusunda kamuoyu oluşturabilmeleri hedeflenmişti.” Dedi.

Kaşığın sapındayız!

Erözen; “2019 da etkinliğimizin formatında değişiklik oldu. Değişiklik oldu, çünkü geçtiğimiz yıllarda yaptığımız ödül törenlerinde sadece sivil toplum kuruluşları ile sınırlı kaldığımız için kulvarlarında fark yaratan birçok meslek erbabını atladığımızı fark ettim. O yüzden Fark Yaratanlar 2019 ‘’Ustalarımız-Sanatçılarımız-Esnaflarımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız” temalı olacak. 2019 Fark Yaratanlarını da öncelik başvuruda bulunanlar ya da önerilenlerde olmak üzere yine Yedi kişiden oluşan ve etkin STK deneyimi olan kurumlarında başkan statüsünde görev yapan kişilerden ve çeşitli meslek gruplarından oluşan seçici kurulumuz seçecekler. Üç kişilik proje danışmanımız da onlara eşlik edecekler. Sivil Gündem bu yıl da ‘’Kaşığın Sapı’’nın peşinde olacak. Yine koşulsuz, ön yargısız. Eğer sizin de bu ödüllere layık olduğuna inandığınız ’Ustalar-Sanatçılar-Esnaflar ve Sivil Toplum Kuruluşları’ var ise söyleyiverin sivilgundemplatform@gmail.com’a ‘’Biz de varız’’ (başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılara web sitemizden ulaşılabilir) diye bir mesaj bırakıversinler. Jürimiz hepsine teker teker ulaşacaktır.

Tören programı ve ödül alacakların listesi ayrıntıları ile 15 Kasım 2019 da sivilgundemplatform.com dan ve Sivil Gündem’in sosyal ağ hesaplarından eş zamanlı olarak duyurulacaktır. Fark yaratmak güzel şey azizim. Hele fark yaratanı fark etmek!” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?