“İthal Sanatçı” İstemiyoruz!

“İthal Sanatçı” İstemiyoruz!

Yetenek sınavlarının kaldırılmasına bir tepkide Demokratlardan geldi. DP Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan; “Özel Kanallarda bir yeteneği olmayan birisi yarıştırılmazken, hangi akla evvel böyle bir karar alınmasına vesile oldu. Her mesleğin kendine özgü bir yeteneği vardır. Mesela ben Mali Müşavirim. Görsel bir hafızaya sahip olmasam bu işi yapamam!” dedi.

Kararın iptali için destek vereceğiz!

YÖK Genel Kurulu’nda özel yetenek sınavıyla öğrenci alan 14 bölüme merkezi sınavla öğrenci yerleştirilmesine yönelik karara ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaplan; “ Konunun uzmanı değilim ama yoldan kimi çevirip bu soruyu sorsanız benimle aynı tepkiyi vereceğine adım gibi eminim. Çizemeyen ressamlar, üretemeyen müzisyenler olacak” Kararın yanlış ve akıl dışı olduğunu belirten Kaplan, “Konuyla ilgili olarak Güzel Sanatlardaki arkadaşlarımızdan fikir aldık. Aldığımız açıklamalar doğrultusunda bu sınava hazırlananlar arasında toplumun belli bir yüzdelik kesimi var, yani yetenekli çocuklar bu sınava girebiliyor.  Kararla bu bölümlerde okumak isteyip de, rahatlıkla bir diploma alabilecek insanların önlerini açmak, bunu da yetenekle değil, akademik yolla mümkün kılmak gibi bir yaklaşımı var. Yeteneği olan öğrencinin puanının heba olmasına imza atmış olurlar, bir yandan da yeteneksiz olanlar bu bölüme girebilecek. Resim çizemeyen ressamlar, müzik bilgisi olmayan, üretemeyen müzisyenler, çizim yapamayan grafikerler olacak. Sanat alanlarıyla ilgili umut besleyen, gelecek bekleyen gençlerin önünü kesmek akıl dışı bir uygulamadır, sanatı ve sanatın akademik gelişimini baltalıyorlar. Bir anlamda sanat piyasasında da geleceğe hazırlanan bu kadrolarla önünü kesmiş olacaklar. Bu duruma çok tepki var, imza kampanyaları düzenleniyor, ciddi anlamda bir sıkıntı var. Tepeden inme bir karardır bu. Kime sordunuz, kimin görüşünü aldınız? İptali için yapılan tüm çalışmalara da destek olacağız. Bu anlamda sanat alanlarıyla ilgili umut besleyen, gelecek bekleyen gençlerin önünü kesmek akıl dışı bir uygulama, sanatı ve sanatın akademik gelişimini baltalıyorlar.” dedi.

14 programda kaldırıldı!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu kararıyla özel yetenekle öğrenci alan 128 programdan sadece 14’üne merkezi yerleştirmeyle öğrenci alımına geçileceğini belirtti. Beden eğitimi ve spor, resim iş, müzik öğretmenliği başta olmak üzere, resim, müzik, bale, heykel, keman, cam, çalgı eğitimi, çalgı yapımı, opera, orkestra şefliği, oyunculuk, fotoğraf, geleneksel Türk el sanatları, sahne sanatları, seramik, şan, Türk halk oyunları, yaylı çalgılar gibi bölümler yeni dönemde de özel yetenek sınavıyla öğrenci almaya devam edecek. Öte yandan hem özel yetenek sınavı ile hem de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlardan 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) itibaren merkezi yerleştirme ile öğrenci almasına karar verilen 14 program şöyle: “Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?