Barış Pınar’ında Dakika Dakika!

Barış Pınar’ında Dakika Dakika!

Dakika dakika Barış Pınarı operasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik ‘Barış Pınarı Harekatı’ emrini verdikten sonra anbean yaşananlar….
 
20:26 Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Suriye Milli Ordusu ile Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nın başlatılmasının ardından Tel Abyad’daki terör noktalarına yönelik atışlar devam ediyor.
 
20:00 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: “Rabbim Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin. İnşallah bu operasyonu başarıyla uygulayacaklar ve hayata geçirecekler. Bölgede barış ve istikrarı tesis etmiş olacaklar.”
 
19:35 Reuters: Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye’nin saldırıları dolayısıyla DEAŞ ile mücadeleyi durdurduReuters, Amerikan ve Kürt kaynaklarına dayandırdığı haberinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Türkiye’nin saldırıları dolayısıyla IŞİD ile mücadeleyi durdurduğunu öne sürdü.
 
19:30 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sağlık kadromuz cephe gerisinde, sınır hattında ve sınır ötesinde askerlerimizin yanı başında görev yapacak.
 
19:20 TSK’nın bölgeden İnsansız Hava Aracı (İHA) aracılığıyla görüntü almasını engellemeye çalışan terör örgütü mensuplarının sınıra yakın bölgelerde lastik yaktıkları, ateşler nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü.
 
19:15 İTO Başkanı Avdagiç: İş dünyamız tüm gücüyle devletimizin ve ordumuzun yanındadır.
 
19:00 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında “Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı” yapıldı
 
18:55 Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi. Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı. Öte yandan TSK Topçu birlikleri, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad’da örgütün mevzilerini obüs atışlarıyla hedef alıyor.
 
18:50 BM Güvenlik Konseyi Avrupa üyelerinin talebiyle yarın toplanacak
 
18:45 ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi, Barış Pınarı harekatında önemli rol oynadı
 
Koral, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemi. Milli ve yerli sistem olan Koral, radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için geliştirildi. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyor. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir şekilde takip edip hangi bantta yayın yaptığını bulduktan sonra o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarılıyor. Ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getirilir. Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmişti. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu belirtiliyor.
 
18:40 Şanlıurfa’nın Akçakale, Ceylanpınar, Suruç’taki tüm okullarda, Birecik’te ise sınıra yakın bölgelerdeki okullarda eğitime iki gün ara verildi.
 
18:28 AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker: Türkiye’nin Suriye’yle sınırına ilişkin bazı güvenlik kaygıları bulunuyor. Buna rağmen Türkiye’ye ve tüm aktörlere itidal ve halihazırda başlayan operasyonu durdurma çağrısında bulunuyorum. Eğer Türkiye’nin planı bir güvenli bölge oluşturmaksa, AB’de bunun masraflarını karşılamasını beklemesin. Bu konuyu Türk dostlarımızın dikkatine getirmemiz gerekiyor.
 
18:25 Milli Savunma Bakanlığı: Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014), 2178 (2014), 2249 (2015), 2254 (2015) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.
 
18:20 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Barış Pınarı Harekatı uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye rejiminin İstanbul Başkonsolosluğuna Barış Pınarı Harekatıyla ilgili notayla bildirim yapıldı.
 
18:17 Anadolu Ajansı: Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı’dan YPG/PKK’lı teröristlerce atılan 6 roket, Nusaybin ilçe merkezindeki bazı noktalara isabet etti.
 
18:03 İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Türk topçusu atışa başladığında herkes susar. Ve Yahya Kemal der ki; “Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın Galib et; çünkü bu son ordusudur İslâm’ın” Allah askerlerimizin ayağını taşa değdirmesin!
 
17:50 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Türkiye’nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum.
 
17:45 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Vatanımızın güvenliği, milletimizin huzuru, bölgemizde barış ve selametin temini için başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın zaferle sonuçlanması için yarın tüm camilerimizde sabah namazında Fetih Suresi okunacak, şanlı ordumuza dua edilecektir. Tüm kardeşlerimizi bekliyoruz.
 
17:40 Ceylanpınar Belediyesi vatandaşları uyarmak için anonslar yapıyor.
 
17:37 Nusaybin ilçesinin karışışında bulunan Suriye’nin Kamışlı kentinde YPG’li teröristler, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasının ardından roketle saldırıda bulundu. Teröristlerin attığı roket, Bahçelievler Mahallesi’ndeki bir binanın duvarına isabet etti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, sınır hattındaki askeri birlikler, Kamışlı’daki teröristlerin bulunduğu alanı top atışına tuttu.
 
17:36 Süleyman Soylu: Altında kimin imzası olursa olsun, terörün kökünü kazımaya, zulmü bitirmeye kararlıyız. Bu coğrafyanın evlatlarına terörü değil huzuru miras bırakmak için yola çıktık. Cenab-ı Hak ordumuzu mansur ve muzaffer eylesin.
 
17:35 İngiltere ve Fransa BM Genel Kurulunu acil toplantıya çağırdı.
 
17:34 Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmasının ardından Resulayn’ın bazı bölgelerinden dumanların yükseldiği gözlendi.
 
17:35 Haraketlin başladığının duyurulmasından bir süre sonra üssü Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 4 savaş uçağı İncirlik Hava Üssüne iniş yaptı. Ardından 1 nakliye uçağı da İncirlik’e indi. Uçakların inişinin ardından üs yine sessizliğe büründü.
 
17:30 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Dualarımız, kahraman askerlerimizin burnu dahi kanamadan Barış Pınarı Harekatı’nın bir an önce başarılı bir şekilde tamamlanması için… Allah evlatlarımızı korusun, Allah evlatlarımızı muzaffer eylesin.
 
17:29 Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde okullar pazartesi gününe kadar tatil edildi.
 
17:28 Şanlıurfa Valiliğince sınır hattındaki belirlenen bölgelerin “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildiği bildirildi.
 
17:25 Suriye tarafında terör örgütlerince işgal edilen bölgelerden atılan 2 havan mermisi Ceylanpınar ilçe merkezine düştü. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadı.
 
17:23 Milli Savunma Bakanlığı: ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri saat 14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin bilgilendirildi.
 
17:20 MHP lideri Devlet Bahçeli: Türkiye Cumhuriyeti, saat 16.00 itibarıyla başlayan Barış Pınarı Harekatı’yla bekasını ve milli varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır.
 
17:18 Dünyada manşetler şöyle:
 
BBC: Türk birlikleri Suriye’de saldırı başlattı.
 
CNN International: Türkiye Suriye saldırısını başlattı.
 
Washington Post: Türkiye Suriye’nin kuzeyine askeri saldırı başlattığını ilan etti.
 
Al Jazeera: Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonun başladığını duyurdu.
 
The Guardian: Trump’ın çekilme kararı sonrası Türkiye Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyon başlattı.
 
New York Times: Türkiye ABD’nin desteklediği teröristlere Suriye’de saldırı başlattı.
 
17:15 Milli Savunma Bakanlığı: Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır.
 
16:56 Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Tarihi boyunca kazandığı zaferlerle şanını pekiştiren Türk ordusu, bir kez daha milletinin ve devletinin bekası için seferde. Rabbim kahraman Mehmetçiğin yolunu açık etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.
 
16:50 Global Stratejist Hakan Akbaş CNN TÜRK canlı yayınında ”Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra en büyük harekat” yorumunda bulundu.16:45 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’ya ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i telefonla arayarak bilgi verdi.
 
16:40 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Bu sürecin ABD’nin bizi bir oyalama süreci olduğunu görünce harekete geçtik..
 
16:30 Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Telabyad çevresindeki terör hedeflerine obüs atışları yapılıyor.
 
16:21 TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Barış Pınarı Harekatı başladı. Türkiye’nin hedefi terör koridorunu yok etmek, barış koridorunu tesis etmek. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizin yâr ve yardımcısı olsun.
 
16:20 ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
 
16:16 Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tweetini kaynak göstererek “Suriye’ye operasyon başladı” başlığı ile duyurdu. Reuters Türk yetkililere dayandırdığı haberinde harekatın öncelikle hava saldırısı ile başladığını ve top atışları ile karadan devam edeceğini duyurdu.
 
16:15 Rakka’nın kuzeyindeki Ayn Isa’daki Hoshan köyünde YPG eğitim kampına isabet edildi.
 
16:12 Türk savaş uçakları, YPG hedeflerini vurmaya başladı.
 
16:10 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?