Silinip Gitmemek İçin Direniyoruz!

Silinip Gitmemek İçin Direniyoruz!

“Esnaf kan ağlıyor!” Ekonomik kriz en çok onları etkiledi. İrili ufaklı Bursa’da bulunan 105 bin esnaf dört gözle Hükümet’in ekonomik darboğazı geçmesi için atacağı adımı bekliyor. Esnafın çatı kuruluşu ola Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası’da ekonomik tedbirlerin bir an önce çıkartılması için olağan üstü çaba gösteren kuruluşlardan. BESOB Başkanı Arif Tak; “Dünya genelindeki global kriz şehrimizi fazlası ile etkiledi. Suretle bazı tedbirlerin alınması gerekiyor.” Dedi.

Camia büyük!

Tak; “Bursa’mızda esnaf ve sanatkârlarımız; emeğini alın terini yoğun teknoloji ile birleştirerek ülke kalkınmasına istihdam ve işsizliğin önlenmesine büyük katkılarının yanında, değişen makro ve mikro ekonomik dengeleri çok çabuk ve kolay tolere ederek bölgeler arasındaki büyümeye hızla katkı sağlamaktadır. Özellikle veresiye alışveriş kültürü toplumdaki aylık geliri olmayan kesim açısından önemli bir etken olup oluşacak ekonomik kriz ve kaosu tolere etme açısından da çok önemlidir. Türkiye bir Arjantin olmadıysa bunun sebebi küçük esnafın özveri ve başarısıdır. Ülkemizin ekonomik toplumsal ve siyasal hayatında göz ardı edilemeyecek yere sahip esnaf ve sanatkârlarımız, bu kriz nedeniyle etkisi giderek ağırlaşan birçok sorunla karşı karşıyadır. Esnaf ve sanatkâr camiasının büyüklüğü düşünüldüğünde, yaşanan bu olumsuz etkiler toplumun geneline yansıyacağı açıktır.” Dedi.

Mevzuatlar yetersiz!

Tak; “Acilen bu kesimi rahatlatacak rasyonel tedbirlere ihtiyaç vardır. Türkiye’de esnaf ve sanatkârlarımızın durumunun iyileştirilmesi, işçinin, memurun ve çiftçinin gelir düzeyinin iyi olmasına bağlıdır. Halen en büyük sorun piyasalardaki talep daralmasına bağlı azalan iş hacmi ve bunun yansımalarındaki sorunlardır. Öncelikle; ekonomik sosyal ve siyasal sorunlar teknolojik gelişim, gros, hiper ve süper marketlerin kontrolsüz mantar gibi çoğalmasıyla birlikte oluşan haksız rekabet, uygulanan bölgesel teşvikler, hızla artan ithalat girdileri ve kendi kontrolleri dışında gelişen piyasa koşulları. Bütün bu olumsuzlukların yanında: Uygun koşullu finansman sorunu, yetersiz mevzuatlar, yetersiz pazarlama ve mesleki bilgi eksikliği, planlama, adaletsiz vergi ve sosyal Güvenlik sistemi, işyeri temini ihracat ve danışmanlık hizmetlerinin yetersiz ve eksikliği ana başlıklar olarak esnaf ve sanatkârlarımızın başlıca sorunlarıdır.” Dedi.

SGK Prim Desteği Şart!

Tak; “Çözüm olarak; Yeni işyeri açacak esnaflarımıza 5 yıl süreyle vergi indirimi, Diğer meslek guruplarında uygulanan akaryakıt indiriminin şoför esnafında sağlanması, Şoför esnafının, araçlarının yenilenmesi için 1 kereye mahsus ÖTV ve KDV alınmaması, SGK prim teşvikinin genişletilerek esnafların istihdam ettiği işçilerde de uygulanması, Çırak ve kalfaların SGK primlerinin devletçe karşılanması, Esnaf ve sanatkârların kullandığı enerjide indirim sağlanması, Düşük faizli kredi finansman desteğinin artırılması ve faiz oranlarının düşürülmesi, Sanayinin altyapısında istihdam edilecek kalifiye eleman yetiştirecek kurumların ihdas edilerek yaygınlaştırılması, Esnaf ve sanatkârların prim borçlarının yeniden yapılandırarak uzun vadeye yayılması, Prim borçlarına uygulanan gecikme faizlerinin yıllık enflasyon oranında olması.” Dedi.

AVM’ler Şehir Dışına Çıkmalıdır!

Tak; “SGK genel kurullarında tarım sigortalıları ile kendi nam ve hesabına çalışan esnaf ve sanatkârlarımızın ayrı ayrı temsil imkânı sağlanması, Emekli esnaflarımızdan kesilen sosyal güvenlik destek primlerinin kaldırılması, AVM’lerin ilçe ve il dışına çıkarılması, Otomotiv sektöründeki firmaların bakım ve servis hizmetlerinden vazgeçmeleri. Kısaca esnaf ve sanatkârlarımız, Ahi kültürünün üstün vasıflarına mensup, devletine, milletine bağlı, ülkesine hizmeti vazife ve şiar edinmiş, bilgi ve becerisini alın terine katarak ülkesine hizmet eden güzide insanlardır. Umuyoruz ki en kıza zamanda esnaf ve sanatkârlarımız ülkemiz ekonomisi içinde sosyal ve siyasal yaşamında hak ettiği yeri alacaktır.” Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?