“Ali Osman Sönmez” Para’yı Mezara Gömdüler!

“Ali Osman Sönmez” Para’yı Mezara Gömdüler!

Ey vatandaş bu para senin cebinden çıktı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hayatımın projesi” dediği, sağlıkta dönüşümün bir parçası olarak inşaat firmalarına özel ayrıcalıkların tanındığı, “Yap-İşlet-Devret” modeliyle hayata geçirilen şehir hastaneleri projesi, Türk Tabipleri Birliği’nin uyarılarının haklılığını ortaya koydu. Kamuya yüksek maliyeti ve şehir dışında yapılması nedeniyle tedavi edici sağlık hizmetlerinde aksamaya yol açmasıyla dikkati çeken Bursa Şehir Hastanesi’nde yaşananlar ise şehir hastaneleri gerçeğinin Türkiye fotoğrafını yansıtıyor.
 
Yüzde 70 “hasta doluluk garantisi” verilen Bursa Şehir Hastanesi yüzde 30 kapasiteyle çalışırken, 16 Temmuz 2019 günü açılan hastanenin doluluk oranı ilk üç ayda beklenilen kapasiteye ulaşamadı.
 
Kent merkezinde 450 milyon TL yatırımla çocuk, kadın doğum ve onkoloji alanında hizmet vermek üzere planlanan Ali Osman Sönmez Hastanesi’nin inşaatı ise durduruldu. Hastanenin şehir dışına yapılması gerekçesiyle ulaşımda sorun yaşanıyor, bu nedenle hastalar çareyi Tıp Fakültesi ve özel hastanelerde arıyor, Şehir Hastanesi’nden umduğunu bulamayan hekimler ise özel hastanelerde çalışmayı tercih ediyor…
 
ÖZEL HASTANELERE KAÇIŞ BAŞLADI…
 
Gerek hastaların gerekse de hekimlerin özel hastanelere kaçışıyla karşı karşıya kaldıklarını, bazı hekimlerin ise emekliliğe başvurduğunu belirten Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez, “İçinde hekim olmayan bina nasıl hizmet verecek” diyerek, sağlığın ciddi ölçüde kaosa sürüklendiğine vurgu yaptı.
 
Şehir merkezindeki Bursa Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi kapatılarak, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nin de küçültülerek, birçok sağlık hizmetinin sunulamaz hale getirildiğini belirten Elitez, “Toplam 399,5 milyon ABD Doları yatırım maliyeti olduğu açıklanan bin 355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi hakkındaki bilgilerimiz sınırlı. 25 yıl boyunca Bursa Şehir Hastanesine ne kadar ödeme yapılacağını bilen var mı? Bu bilgiler neden gizli tutuluyor? Kent merkezinde 450 yataklı hastanenin yapımının ağırdan alınmasının gerekçesi hastaları Şehir Hastanesi’ne yönlendirmek olabilir mi? Kamuoyundan saklanan sorularımızın yanıtlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
100 MİLYON TL KAMU ZARARI
 
Bursalı iş adamı Celal Sönmez’in babası adına yaptırılan Ali Osman Sönmez Hastanesi inşaatı ise Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen ödeneğin çıkmaması üzerine durduruldu. Milyonlar harcanan proje şu an atıl durumda bekliyor. 100 dönümlük bir alana kurulu 950 yatak kapasiteli hastanenin 2019 yılında açılması planlanıyordu. Sağlık Bakanlığı bir ay içinde sözleşme iptali ve tasfiye sürecinin ardından yeniden ihaleye çıkarmayı planlasa da CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, kamu zararına işaret ediyor. İnşaatın yüzde 37’sinin tamamlandığını belirten Özkan, “Planlamaya göre 315 milyon liralık bir rakam harcanacağı, tıbbi donanımla birlikte ise bunun 450 milyon civarında olacağını biliyoruz. Ekonomik kriz ile gelen maliyetlerdeki artış ile yeniden ihaleye çıkılması durumunda, bu bahsedilen bedelde yüzde 100 artış yaşanacak. Tahmini kamu zararı 100 Milyon TL’den fazla. Yeniden başlayacak olan süreçle hastanenin tamamının yapılıp hizmete açılması en iyi ihtimalle 3 yılı bulur. Şehir Hastanesi’ne ödenen 3 yıllık kira ile Ali Osman Sönmez Hastanesi yapılabiliyor. Soru önergemize dahi herhangi bir cevap verilmezken hastanenin 1,5 ay içerisinde ihale edilip tamamlanması hayal görünüyor” diye konuştu.
 
ŞİRKET BATARSA HALKIN CEBİNDEN ÇIKACAK
 
Bursa Şehir Hastanesi’nde şirketlere sağlanan mali avantajlar, şartname ve ihale belgeleri “ticari sır” gerekçesiyle topluma açıklanmıyor. Bununla birlikte; 2013 yayınlı bir torba yasaya eklenen maddeyle kredi kullanan şirketlerin bütün borç yükümlülüğü, herhangi bir risk durumuna karşı, faiziyle birlikte devlet tarafından üstlenildi. Bu da demek oluyor ki 20-25 yıllığına kredi borcuna giren şirket batarsa, yükümlülüğü halk üstlenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?