Tekmeledikleri toprakta boğuldular!

Tekmeledikleri toprakta boğuldular!

Bursa’nın kurtuluşu çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. İYİ Parti Yıldırım Belediye Meclis Üyesi Serkan Beklen’de bu anlamda tarihe not düşerek kutladı. Beklen; “ Varlığımızın temeli 11 Eylül Bursa’mızın kurtuluş günü kutlu olsun. Tarihten bir alıntıyı paylaşmak istedim. Tam işgal yıllarındaydı. Yurdun her yanı bir bir işgal edilmeye başlamıştı. İşte bu sırada Bursa’nın makus tarihi bir kez daha tekerrür ediyor ve Bursa Yunanlılar tarafından işgal ediliyor.

Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin kabirleri düşman çizmeleri altında ezilip yağmalanıyor. Eski bir Bizans prensesi olduğu olduğu halde kendi isteğiyle Müslüman olup Orhangazi ile evlenen Orhangazi’nin eşi Nilüfer Hatun’un kabri de Yunanlı bir General tarafından tekmelenirken ağzından “Türkle evlendin de eline ne geçti, Müslüman oldun da ne oldu. Bak yine kazanan taraf biziz ve sende ayaklarımın altındasın” şeklinde başlayan cümleler küfür ve hakarete dönüşüyordu.

İşte vatanın işgal edilen her noktasında yaşanan böyle olaylar varken TBMM’ye Bursa’nın işgal edildiğinin haberi ulaşır. Başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere tüm Meclis büyük bir hüzne boğulur.

Bizzat Mustafa Kemal Paşa’nın teşviki ile meclis kürsüsüne siyah bir örtü örtülür. Bu tavır ne İstanbul, ne de İzmir işgal edildiğinde gösterilmemiştir ancak Bursa’nın işgal edilmesinin ardından meclis böyle büyük bir yas tutmaya başlar. Zaman geçer ve yurdun işgali hızla son bulmaya, vatan toprağı düşmandan temizlenmeye başlar. En büyük sevinçlerden biri 9 Eylül tarihinde İzmir’in kurutuluşunda yaşanır. Ancak neredeyse kesinleşmiş bir kurtuluş ve zafere rağmen Meclis Kürsüsüne örtülen o siyah örtü Bursa’nın düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 11 Eylül tarihine kadar indirilmez. Bize bugünleri yaşatan aziz şehitlerimizi tekrar rahmet ile anıyorum.” Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?